Jak vybrat 3D pero

3D pero je kreativní nástroj, který se těší vzrůstající popularitě jak mezi dětmi, tak u dospěláků. Kromě tvorby nových tvarů a dekorací představuje i způsob, jak levně opravit různé předměty denní potřeby. S jakými druhy náplní 3D pera pracují a jak se s nimi pracuje?

3D pero je kreativní nástroj, který se těší vzrůstající popularitě jak mezi dětmi, tak u dospěláků. Kromě tvorby nových tvarů a dekorací představuje i způsob, jak levně opravit různé předměty denní potřeby. S jakými druhy náplní 3D pera pracují a jak se s nimi pracuje?

Doba čtení 3 min.
Tomáš, redakce Heureka.cz

Jak 3D pero funguje a k čemu ho lze využít?

3D pero je v podstatě malá 3D tiskárna, která se drží v jedné ruce jako klasická propiska. Je ovšem těžší a širší. Do pera se zasouvá filament (struna, nejčastěji plastová), který se uvnitř taví a skrze horký hrot je v polotekutém stavu vytlačován ven. Po nanesení na požadovaný povrch začíná postupně chladnout a znovu tuhnout.

3D pera mají obvykle několik ovládacích tlačítek, které umožňují během "kresby" měnit teplotu tavení i rychlost, kterou materiál postupuje. Zahřátí na provozní teplotu je obvykle indikováno světelnou kontrolkou, nebo informací na LCD displeji.

3D pero lze využít pro výrobu dekorací, prostorových kreseb, postaviček, sošek, šperků a spousty jiných trojrozměrných předmětů. Fanoušci do 3D tisku a majitelé 3D tiskáren mohou 3D tužky použít na opravu nezdařilých výtisků.

3D tužka

Parametry 3D per

Materiál filamentu

Hmota, kterou pomocí 3D pera můžete přetvářet k libovolné tvary, se nazývá filament. Ten je k dostání v mnoha různých barvách i materiálech. Každý materiál má trochu jiné vlastnosti a vyžaduje jinou teplotu tavení. Jednotlivá 3D pera většinou dovolí použít více různých materiálů. Záleží na tom, v jakém rozmezí je možné nastavovat teplotu tavení.

  • PLA ekologický materiál z rostlinných zdrojů, neprodukuje toxické výpary ani zápach, nižší teplota tání, nekroutí se, vhodný pro děti a začátečníky. Nevýhodou je křehkost, v ohybech může docházet k lámání.

  • ABS - patří k nejpoužívanějším, výborná fyzická i teplotní odolnost, ropný produkt, neměl by se dostat do kontaktu s jídlem.

  • HIPS - velmi podobné vlastnosti jako ABS.

  • PCL - nízká teplota tavení, tuhnutí je však pomalejší.

  • TPE - velmi pružný, vhodný pro tvorbu vysoce elastických výtvorů, zvládne veškeré ohyby i kruty.

  • PET, PETG - pevé a zároveň flexibilní materiály, odolný vůči namáháním ohybem.

  • Nylon - pružný, pevný i odolný materiál, nevýhodou je obtížnější spojování jednotlivých dílů.

  • PC - patří mezi nejpevnější materiály, je velmi odolný vůči lámání, vyžaduje velkou teplotu tání, poté však pomaleji tuhne. Nehodí se pro začátečníky.

Filament do 3D pera

Teplota trysky

Pokud 3D pero neumožňuje regulovat teplotu tavení, je vhodné pouze pro jeden materiál filamentu. Chcete-li používat více různých materiálů, hledejte pero s možností teplotu regulovat. Čím větší je rozmezí nastavitelných teplot, tím v tomto případě lépe.

Materiál

Teplota tání

ABS, HIPS

200 – 250°C

PLA

180 – 220°C

PCL

50°C

TPE

220°C

PET, PETG

220 – 260 °C

PC, Nylon

230 – 280 °C

Rychlost vytlačování filamentu

Je praktické, když 3D tužka umožňuje měnit rychlost, jakou je tavený materiál vytlačován. Základní modely k vytlačení náplně vyžadují soustavné tisknutí tlačítka. Filament je tak vytlačován jednou rychlostí, nebo vůbec. Pokročilejší modely mají vytlačování náplně automatické, včetně plynulého nebo krokového nastavení rychlosti. V takovém případě se o plynulý chod nemusíte nijak starat.

Další funkce 3D pera

Levnější 3D pera využijete pouze pro kreslení, dražší modely nabídnou i pokročilejší funkce pro pájení nebo vypalování. Vyměnitelné hroty s různými velikostmi otvorů a nástavce vám dovolí být kreativnější.

  • Pájení - stačí vyměnit kreslící hrot za pájecí a místo filamentu do pera přivést cívku měděného drátu.

  • Vypalování - vypalovací nástavec může dosáhnout teploty až 480°C, což umožní vypalování do kůže, dřeva a dalších materiálů.

  • Foam cutting - využití odporového drátu k řezání plastů, pěnových materiálů nebo plexiskla.

Nejčastější dotazy

Na používání 3D tužky není vůbec nic složitého. Jedná se o podobný princip práce jako s tavnou pistolí.

  • Zapojte 3D pero do sítě – zpravidla 1,5metrovým USB kabelem.

  • Do zadní části pera vložte filament, který chcete používat.

  • Po navinutí filamentu vyčkejte, než se pero zahřeje na potřebnou teplotu.

  • Pusťte se do kreativní tvorby

3D pera jsou konstruovaná tak, aby vyhovovala pravákům i levákům.

3D pera mohou používat i děti předškolního věku. U těch nejmladších doporučujeme používat náplň z materiálu PCL, který se taví už při teplotě 50 °C a nehrozí tak riziko popálení horkým hrotem. Vždy nicméně mějte děti, které zkouší 3D kreslení, pod dohledem. Doporučujeme také 3D pero používat nad ochrannou podložkou.