Pláčete nad penězi, které vám doslova protekly pod rukama do kanálu? Možná znáte ten nepříjemný tik v oku při každém otočení kohoutku. Existují však efektivní a praktická řešení, jak snížit rodinné náklady za vodu a ušetřit nejen peníze, ale i pocuchané nervy. A ještě být přitom součástí globálního ekologického smýšlení? Není co řešit.
Velkou úsporou je odchyt dešťové vody. Tou zalijete zahradu, svlažíte se v horkém dni a při menší investici v ní můžete dokonce i prát či s ní splachovat toaletu.
Využívejte tzv. šedou vodu. I znečištěná voda se dá totiž snadno a efektivně recyklovat. Zbyla-li vám například voda z mytí nádobí a voda není silně znečištěna, co s ní třeba spláchnout záchod nebo ji přefiltrovat a využít na zahradě?
Používáním vodních filtrů dostanete kvalitu vody na nejvyšší možnou úroveň. Bude lépe chutnat, vonět a bude i zdravější.
Vyplatí se investovat do tzv. šetřičů vody míchajících tekoucí vodu se vzduchem či úsporných hlavic a perlátorů. Díky nim proteče kohoutkem asi o polovinu méně vody. Navíc je můžete namontovat na všechny běžné vodovodní baterie.
I malé okamžiky vás mohou stát stovky korun. Když si čistíte zuby, než si namydlíte ruce nebo napěníte šampon, nezapomeňte vodu vypnout.
Pokud se zrovna celý den netěšíte do horké vany, sprchujte se.
Při mytí nádobí si napusťte dřez. Je to mnohem úspornější varianta. Pokud v šak máte myčku, ušetříte ještě více. Nádobí před vložením do myčky lehce opláchněte, čímž předejdete nutnosti volit energeticky náročné programy s předmýváním.
Perte, jen když máte pračku skutečně plnou. Při výběru nové pračky si všímejte nejen spotřeby energie, ale i spotřeby vody.
Pokud máte doma kapající kohoutek, opravte si ho! Přes den vám totiž může prokapat do odpadu i 20 litrů vody.