Houpací síť, nebo hamaka?
Slovo hamaka pochází ze španělského výrazu, který původně označoval tradiční rybářskou síť. Ačkoliv dnes obě označení znamenají totéž, tedy závěsné lůžko, pojem hamaky se spíše užívá pro houpací sítě určené do přírody na přespání. Takové modely jsou často vybavené funkčními doplňky jako nepromokavou vrstvou, zipem po celé délce nebo moskytiérou. Oproti houpacím sítím se většinou vyrábí v odlehčené snadno sbalitelné variantě.
Komu bude určena?
V nabídce naleznete řadu jednoduchých látkových modelů, do kterých se vejde jeden člověk stejně tak prostorné sítě pro 2 osoby nebo celou rodinu tzv. family varianty. Houpací sítě pro děti připomínají závěsná hnízdečka nebo křesílka. Obvykle se do nich dospělý nevejde. Další možnou dětskou variantou jsou kruhové houpačky tvořené provazovým výpletem.
Umístění
Před nákupem si také můžete ujasnit, kde budete houpací síť využívat. Nelze jednoznačně říct, jaké provedení je do bytu vhodnější. Záleží na dispozicích prostoru, případně i typu podlahy. Houpací sítě se stojanem mohou být výrazným a stylovým prvkem, většinou ale zaberou hodně prostoru a ne všechny materiály podstavce jsou vhodné na daný typ podlahy. Dále vezměte v potaz nosnost stěny či trámů, na kterých bude houpací síť bez stojanu zavěšena. Uchycení je přitom většinou třeba dokoupit zvlášť.
Na zahradě nebudete tolik omezeni prostorem, můžete proto vybírat téměř jakoukoliv variantu, kterou zavěsíte například ke kmenům stromů. Pokud na zahradě nestojí stromy dostatečně blízko u sebe, vybírejte buď samostatně stojící provedení nebo například závěsné křesílko, které vám poskytne podobnou službu.
Při upevňování houpací sítě myslete na bezpečnost. Pod sítí a alespoň 1 metr z obou stran by se neměly nacházet kameny, hrany nábytku a jiné ostré předměty.