Jak se zbavit černých teček na nose i jiných částech těla snadno a doma

Černé tečky a pupínky mohou být frustrující a trapné, ale nemusí vám ničit sebevědomí. Ukážeme vám hned několik tipů, jak odstranit černé tečky pomocí různých produktů, přístrojů a technik. Zjistěte, jak se jich zbavit, co na černé tečky platí a zda je dobrý nápad je vymačkávat.

Černé tečky a pupínky mohou být frustrující a trapné, ale nemusí vám ničit sebevědomí. Ukážeme vám hned několik tipů, jak odstranit černé tečky pomocí různých produktů, přístrojů a technik. Zjistěte, jak se jich zbavit, co na černé tečky platí a zda je dobrý nápad je vymačkávat.

Doba čtení 8 min.
Kateřina, redakce Heureka.cz

7 tipů, jak na odstranění černých teček

  1. Obličej si myjte 2× denně jemným přípravkem na čištění pleti. Použít lze čisticí gel, olej nebo mléko.

  2. Po čištění použijte pleťové tonikum, který pomůže odstranit zbývající nečistoty.

  3. 1-2× týdně je na řadě jemný peeling nebo exfoliační maska.

  4. 1-2× týdně aplikujte čisticí pleťovou masku z jílu nebo aktivního uhlí, slupovací masku nebo pásek na černé tečky.

  5. Na jednotlivé černé tečky aplikujte lokální přípravky ve formě náplastí nebo roll-onů.

  6. Pokožku pravidelně hydratujte pleťovým krémem odpovídajícím vašemu typu pleti.

  7. Vyhněte se mačkání černých teček. Může to zapříčinit rozšíření infekce a způsobit jizvy. 

Jak se zbavit akné nejen na obličeji

Mačkat, nebo ne? Jde to prsty, vakuovým čističem i očkem

Obecně se mačkání černých teček nedoporučuje, jelikož to může poškodit a zjizvit pokožku. Pokud vám ale tečky nedají spát a zkrátka se jich musíte zbavit, nejprve se ujistěte, že jsou vaše ruce i pleť čisté. Před extrakcí pokožku napařte napařovačem na obličej (saunou na obličej) nebo si chvíli odpočiňte s vlhkým, teplým ručníkem na tváři. Tak se otevřou póry a kůže změkne. Poté můžete špičkami prstů jemně zatlačit okolo černé tečky a pomocí kývání prsty tam a zpět ji uvolnit. K odstranění černých teček lze také použít několik různých přístrojů a pomůcek.

Jednou z oblíbených možností je očko na černé tečky, což je malý kovový nástroj se smyčkou na jednom konci. Tu umístíte kolem pupínku a jemně ji zatlačíte dolů. Setkat se můžete i s pinzetou na černé tečky a akné, které s její pomocí vytáhnete nebo vymáčknete. Další možností je proužek neboli náplast na černé tečky, což je pásek s lepidlem, který nalepíte na postiženou oblast a poté i s obsahem pórů sloupnete. Nakonec můžete použít vakuový čistič pórů k odsátí kožního mazu a pupínků.

Hlavní výhodou přístrojů na černé tečky je fakt, že jsou velmi účinné zvlášť při odstraňování těch hlubokých. Bývají přesnější než prsty, které často vedou k podráždění nebo zjizvení. Mají však pár potenciálních nevýhod. Při nesprávném používání mohou způsobit poškození kůže, modřiny, jizvy nebo infekci. Někteří lidé je navíc považují za bolestivé nebo nepříjemné.

Vakuový čistič pleti na černé tečky a akné

+ Velmi účinný 
+ Snadno se používá
+ Relativně cenově dostupný
+ Lze jej použít na všechny typy pleti

- Možné podráždění pokožky, tzn. musí být správně používán
- Může být příliš silný pro citlivou pokožku
- Hůře čistitelný

Ruční nástroj neboli očko na černé tečky

+ Cenově dostupný
+ Přenosný a snadno skladovatelný
+ Ideální pro malé, těžko dostupné oblasti (kolem nosu)

- Vyžaduje přesnost a trpělivost
- Hůře čistitelný
- Při nesprávném použití hrozí poškození pleti

Masky a přípravky na černé tečky pleť vyčistí

Pro začátek je důležité mít dobrý přípravek na čištění pleti, který odstraní přebytečný maz a nečistoty z pokožky. Doporučujeme hledat čisticí gel s obsahem kyseliny salicylové, která pomáhá uvolňovat póry a odlupovat pokožku. Další účinnou složkou je benzoylperoxid - antibakteriální činidlo, které zabíjí bakterie způsobující akné.

Existuje spousta skvělých pleťových tonik, ale na černé tečky doporučujeme toner s obsahem kyseliny glykolové. Můžete se také poohlédnout po toneru s kyselinou hyaluronovou, což je skvělá hydratační složka předcházející budoucím pupínkům. Další vhodným přípravkem je toner s obsahem vilínu, který stahuje póry a snižuje zánět.

Jak vybrat přípravek na čištění pleti?

U pleťových krémů se dívejte po těch, které jsou nekomedogenní (neucpávají póry), obsahují ceramidy a kyselinu hyaluronovou. Ty dokáží pleť hydratovat a opravit.
Na lokální ošetření jsou vhodné přípravky s benzoylperoxidem. Ten je dobrý na mírné až středně těžké akné. Vyzkoušet můžete i síru nebo oxid zinečnatý, které jsou šetrné a účinné, ale nevysušují. Seženete je třeba ve formě krémů, roll-onů či náplastí.

Jak vybrat pleťový krém?

Existuje několik různých typů pleťových masek vhodných na problematickou pleť. Jednou z možností je jílová maska, která vytáhne z pleti nečistoty a absorbuje přebytečný maz. Můžete také vyzkoušet slupovací masku na černé tečky, která dokáže odstranit veškeré nečistoty na povrchu a minimalizuje vzhled pórů. Ve složení hledejte přísady, jako je kyselina glykolová nebo olej z čajovníku.

Mezi pleťovými peelingy můžete vybírat z chemických peelingů a přípravků obsahujících drobné částečky, které kůži mechanicky obrušují. Chemické peelingy jsou obecně považované za účinnější. Objevují se v nich kyselina glykolová nebo kyselina salicylová, které způsobí jemné odlupování pokožky a odstranění odumřelých kožních buněk i přebytečného mazu. Je také méně pravděpodobné, že způsobí podráždění a jsou lepší pro lidi s citlivou pokožkou. Chemický peeling si můžete aplikovat sami doma, je však třeba přesně dodržet rady výrobce, nebo si na něj zajít do kosmetického salonu.
Peelingy s obsahem zrníček či jiných exfoliantů mechanicky odstraňují pokožku, ale mohou ji také dráždit a zapříčinit mikrotrhliny v kůži. K jejich aplikaci nepotřebujete speciální podmínky ani znalosti - jednoduše je nanesete na pleť, krouživými pohyby masírujete a poté smyjete.

Záleží na konkrétní složce a na tom, jak citlivou máte pleť. Obecně může alkohol pokožku velmi vysušovat a dráždit, takže se obvykle nedoporučuje lidem s citlivou kůží. Mezi další složky, které může pleť špatně snášet, patří vůně, mentol, sulfáty a některé konzervační látky.

Pokožka některých lidí však tyto složky snese dobře a bez jakýchkoliv reakcí, takže je důležité znát svůj vlastní typ pleti a citlivost. Pokud si nejste jisti, je vždy nejlepší sáhnout po jemných produktech.

Jaké složky jsou účinné jak na černé tečky, tak i na akné a problematickou pleť?

Kyselina salicylová proniká do pórů a odstraňuje kožní maz a odumřelé kožní buňky. Kyselina glykolová pomáhá exfoliovat pokožku a redukovat vzhled pórů. Niacinamid je forma vitamínu B3, která snižuje zánět a zarudnutí. Retinol urychluje výměnu buněk a redukuje výskyt větších pórů.

Jak na skin care pro krásnou pleť?

Jak na černé tečky doma a přírodně

Ne každý je fanouškem běžně dostupné kosmetiky plné nejasných ingrediencí, proto jsme dali dohromady tipy, jak se zbavit černých teček přírodně a v pohodlí domova. Potřebné přísady možná máte v kuchyni!
První z nich je zelený čaj, mezi jehož vlastnosti patří snižování produkce kožního mazu. Nejjednodušší je vyrobit si tonikum ze zeleného čaje. Zhruba 5 minut louhujte trochu zeleného čaje v horké vodě, nechte jej vychladnout na pokojovou teplotu a poté naneste na obličej pomocí vatového tamponu nebo žínky.

Další možností je tea tree olej, který dokáže zastavit růst bakterií. Ten lze aplikovat přímo na jednotlivé pupínky a tečky třeba pomocí vatové tyčinky, nejlepší však je jej nejprve naředit nosným olejem (jojobový, mandlový). Tea tree olej smíchejte s nosným olejem v poměru 1:9 a směs naneste na postižená místa pomocí vatového tamponu nebo konečky prstů. Jemně vmasírujte do pokožky a nechte 10-15 minut působit, poté opláchněte teplou vodou. 

Můžete také vyzkoušet solný nebo cukrový peeling, který exfoliuje pokožku a odstraňuje odumřelé kožní buňky ucpávající póry. Skvělou volbou jsou jílové masky nebo masky s aktivním černým uhlím. Ty pomohou vytáhnout z pórů nečistoty a maz.

Recepty na domácí pleťové masky a peeling

Domácí pleťová maska na černé tečky ze zeleného čaje

Pleťovou masku ze zeleného čaje si vyrobíte smícháním 1 lžíce zeleného čaje (ideálně v prášku), 1 lžíce medu a ½ lžíce gelu z aloe vera. Smíchejte a naneste na obličej, nechte působit asi 10 minut a poté masku opláchněte teplou vodou.

Pleťová maska z ovesných vloček a medu

Ke 2 lžícím drcených ovesných vloček přidejte 1 lžíci medu a 1 lžíci citronové šťávy.  Promíchejte, naneste rovnoměrně na pleť a nechte 10-15 minut působit. Následně vše spláchněte teplou vodou, díky vločkám si navíc při oplachování uděláte jemný peeling pleti.

Jílová maska na černé tečky

2 lžíce bentonitového jílu, 1 lžíci jablečného octa a 1 lžíci vody smíchejte dohromady a naneste na obličej, vyhněte se ale očnímu okolí. Před opláchnutím nechte působit 10-15 minut.

Domácí pleťová maska s aktivním černým uhlím

Směs z 1 lžíce prášku z aktivního uhlí, 1 lžíce medu a 1 lžíce vody naneste na obličej a před opláchnutím nechte 10-15 minut působit.

Domácí cukrový peeling na černé tečky

Smíchejte 1 lžíci cukru (cukr krupice nebo hnědý třtinový), 1 lžíci citronové šťávy, 1 lžíci medu a 1 lžíci olivového či pleťového oleje. Naneste na obličej a jemnými krouživými pohyby pokožku masírujte. Opláchněte teplou vodou.

Proč vznikají a lze jim předcházet?

Černé tečky: Vznik způsobují ucpané póry

Jde o druh akné a o velmi časté kožní onemocnění, které může postihnout lidi všech věkových kategorií a typů pleti. Vznikají, když se póry pokožky ucpou kožním mazem, odumřelými kožními buňkami nebo bakteriemi.

Vnitřek póru, známý jako folikul, je vyplněn kožním mazem a odumřelými kožními buňkami. Když je folikul otevřený, vypadá jako černá tečka, protože je jeho zátka vystavena vzduchu. Tmavá barva černé tečky ve skutečnosti není špína, ale melanin čili kožní pigment z odumřelých kožních buněk. Když je folikul uzavřený, nečistoty zůstávají zachycené pod kůží, což způsobuje tzv. mílie nebo pupínky s bílým vrcholkem.

Prevence černých teček

Existuje několik preventivních opatření, která můžete zahrnout do své denní rutiny. Obličej byste si měli 2× denně umýt jemným čisticím přípravkem - tak odstraníte přebytečný maz, nečistoty a make-up. Vyvarujte se však drhnutí pokožky, to ji může podráždit a způsobit více černých teček. Následovat by mělo tonikum k dočištění pleti a vhodný pleťový krém. U kosmetiky a make-upu hledejte označení „nekomedogenní“, což znamená, že jsou produkty pro péči o pleť formulovány tak, aby méně ucpávaly póry.

Nezapomeňte pravidelně měnit povlaky na polštáře, abyste se vyhnuli spánku na špinavé látce. Snažte se omezit sahání si na pleť.

Jak uvolnit ucpané póry a vyčistit je?

Jednou z možností je napařování obličeje speciálním napařovačem nebo nad nádobou s horkou vodou, což otevře póry a zjemní pokožku. Další variantou je teplá mokrá žínka aplikovaná na černé tečky, která je také uvolní a usnadní jejich odstranění. Po uvolnění a vyčištění pórů by mělo vždy následovat opláchnutí studenou vodou, abyste je opět uzavřeli a stáhli.

Masky s obsahem jílu a aktivního uhlí vytáhnou z pórů nečistoty. Také však můžete použít extrakční nástroj ve formě vakuového čističe pleti nebo očka k manuálnímu vymáčknutí. Dávejte ale pozor, abyste si nepoškodili kůži.

Podobné články: