Každý člověk má jiné požadavky na kvalitu a délku spánku. Někomu stačí 5 hodin, někdo je i po 8 hodinách nedostatečně vyspalý. S problémy se spánkem se však potýká cca třetina lidí. Beze spánku totiž nejsme schopni vykonávat denní úkoly, zhoršuje se schopnost soustředění i správného rozhodnutí, což nás může výrazně omezovat až bránit v každodenních činnostech či v práci.
Mezi příznaky nespavosti patří neschopnost usnout, přerušovaný či špatný spánek s častým nočním buzením a brzké ranní probuzení provázené pocitem nevyspalosti. U dlouhotrvající insomnie bývají příčinami špatný životní styl a nedostatek pohybu, psychické problémy a onemocnění či chronické bolesti. Nespavostí trpí také starší lidé, jejichž denní aktivita klesá stejně jako hladina melatoninu v těle, přičemž se objevuje časté pospávání během dne.
Info: Zdravý člověk by měl usnout za cca 10-20 minut od doby, kdy ulehne do postele za účelem spánku. Pokud usínáte cca 45 minut a déle, mohlo by se jednat o nespavost.
Jak na nespavost
Co na nespavost? Hledejte příčinu. Nespavost může být přechodná, akutní či chronická.
Druhy a příčiny nespavosti
U přechodné insomnie stačí vyřešit příčinu - tzn. například jít na důležitou schůzky, splnit zkoušku, absolvovat pohovor. Vymizí tak cca do jednoho týdne.
Akutní insomnie bývá způsobena zvýšeným stresem, a tak může být nutná konzultace a léčba lékaře. Tato nespavost trvá kolem 4 týdnů.
Chronická insomnie je stav trvající déle než jeden měsíc. Může se objevit sama o sobě i jako důsledek jiného onemocnění často psychického rázu. Má značný negativní vliv na zdraví a psychický stav nemocného, a proto je třeba ji řešit.
Dědičná nespavost známá jako fatální familiární insomnie (FFI) je velmi vzácné onemocnění mozku způsobené genetickou predispozicí. Postižený postupně přijde o schopnost usnout až do úplného vymizení spánku, což zapříčiní změny v osobnosti a psychickém stavu člověka. Následuje demence, kóma a smrt.
Léčba nespavosti sestává ze správného nastavení spánkové hygieny. To znamená, že si vytvoříte prostředí, kde se vám bude hezky spát, a to doplníte pozitivními rituály a návyky. To pomůže zejména v případě, kdy příčina nespavosti netkví v jiném onemocnění.
Další možností jsou léky tzv. prášky na spaní. Ty vám musí předepsat lékař po pečlivé analýze vašeho zdravotního stavu, když předešlé pokusy o zlepšení spánku selhaly. Tyto léky vám mohou pomoci v překonání nepříjemných stavů, jejich dlouhodobé užívání se však nedoporučuje z důvodu rizika vzniku závislosti.
Pokud vám na nespavost nic nepomáhá a chcete zkusit trochu vědy, obraťte se na spánkovou laboratoř. Ve spánkovém centru vám odborníci za pomoci moderních technologií zanalyzují váš spánek a pomohou vám s léčbou insomnie.