Jako přihlášený uživatel máte možnost nastavit si zobrazení Heureky.

Jak přivolat štěstí? Hygge styl nejsou jen svíčky a dekorace

Hygge pochází z Dánska a je spojován s pocitem štěstí. Na první pohled by se mohlo zdát, že si stačí svůj domov zútulnit svíčkami, hřejivou dekou a do ruky vložit hrníček horkého kakaa či oblíbenou knihu. Ve skutečnosti jde hygge do mnohem větší hloubky a zabývá se i mezilidskými vztahy a kvalitou života.

Hygge pochází z Dánska a je spojován s pocitem štěstí. Na první pohled by se mohlo zdát, že si stačí svůj domov zútulnit svíčkami, hřejivou dekou a do ruky vložit hrníček horkého kakaa či oblíbenou knihu. Ve skutečnosti jde hygge do mnohem větší hloubky a zabývá se i mezilidskými vztahy a kvalitou života.

Doba čtení 10 min.
Kateřina, redakce Heureka.cz

Co je hygge?

Hygge je dánský koncept žití, který označuje pocit pohodlí, útulnosti a dobré nálady. Nejčastěji se vztahuje k věcem, jako jsou teplé svetry, oblíbené knihy, svíčky, dobré jídlo a pití s přáteli nebo rodinou. Zahrnuje také vytvoření pocitu tepla, bezpečí a jistoty, který pomáhá lidem překonat chladné zimní měsíce.

K tomu dopomáhá správné osvětlení i bytové doplňky jako měkké polštáře a hřejivé deky. Ačkoli by se mohlo na první pohled zdát, že k navození nefalšované hygge atmosféry vám postačí pár svíček a polštářů, tento koncept jde do mnohem větší hloubky. Jeho cílem je podpořit mezilidské vztahy a vytvořit pohodu nejen v domácím, ale i pracovním prostředí. 

Hlavní sezónou hygge je třeskutá zima, která se nejlépe sleduje přes okno příjemně zahřátého interiéru. Tu správnou atmosféru podpoří hrníček s rozpáleným čajem nebo kávou, ze které stoupá pomalu pára, ale i hrubé vlněné ponožky, tlumené světlo a klidně i pohoda u pletení zimního svetru. Hygge je sklenka lahodného vína po dlouhém pracovním týdnu, povídání si s rodinou nebo večeře s přáteli. Může to být ovšem i letní piknik v parku, na louce nebo u moře, noc ve stanu spojená s vařením v přírodě a sledováním noční oblohy, ale i příprava osvěžující bezinkové šťávy. 

Kořeny hygge sahají až do 17. století, kdy se stalo důležitou součástí dánské kultury a národního životního stylu. Slovo hygge pochází z norštiny (Dánsko a Norsko byly kdysi součástí jednoho království) a je odvozeno od výrazu „hyggelig“, jež označuje hřejivou atmosféru a útulnost. 

Dánové zbožňují hygge a všechno kolem něj natolik, že se tento pojem stal nedílnou součástí jejich kultury a národní identity. Používají jej každý den a dokonce z tohoto podstatného jména vytvořili sloveso, které se používá zejména ve smyslu „jít hyggeovat s přáteli“ – tedy potkat se s přáteli a užívat si s nimi pohodu v příjemném a pohodlném prostředí. Tento výraz se často vyskytuje v médiích, v reklamě i v literatuře. Dokonce i kvalita restaurací nebo kaváren se v Dánsku často posuzuje ne podle chuti a způsobu přípravy kávy či pokrmů, nýbrž dle toho, zdali se zde zákazník cítí dostatečně „hygge“, tedy útulně, pohodlně a bezpečně. 

Hygge jako klíč ke štěstí

Dánové jsou považováni za nejšťastnější národ Evropy, a to navzdory tomu, že u nich během zimy panují chladné, tmavé a depresivně dlouhé dny. Zároveň se nejčastěji setkávají se svými přáteli a rodinou, jsou psychicky vyrovnaní a nejvíc odolní vůči stresu. 

  1. Sociální jistota: kvalitní zdravotní péče, vzdělání, důchody.

  2. Vysoká životní úroveň: přístup k dobrému bydlení, stravování a pracovním příležitostem.

  3. Společenská sounáležitost: silná národní komunita, díky které se lidé cítí být vzájemně propojeni.

  4. Rovnováha mezi prací a soukromým životem: dostatečné trávení svého volného času s rodinou a přáteli.

  5. Hygge: prožívání života naplno, posilování pocitu štěstí. 

Jednou z hlavních zásad hygge je užívat si přítomný okamžik. Hygge je zároveň i o přátelském a milém prostředí, ve kterém se neřeší politika, názorové neshody a lidé zde neusilují o to stát se středobodem pozornosti. Naopak, vezou se na společné vlně pohody

Hygge se stalo exportním artiklem Dánska a mnoho lidí z jiných zemí se snaží začlenit prvky hygge stylu do svého každodenního života. Tomuto trendu jdeme naproti i my. Stačí se podívat kolem sebe – vidíte tu záplavu světýlek, podsedáků a plédů volně přehozených přes židle na terase kavárně? Interiérové doplňky jako jsou dřevěné svícny, umělé kožešiny a hřejivé deky, které lákají k odpočinku u sladkého nicnedělání? Ano, i to je hygge.

  • Svíčky,

  • kvalitní čokoláda,

  • oblíbený nápoj,

  • kniha,

  • film nebo seriál,

  • hrubé vlněné ponožky,

  • teplý svetr,

  • domácí marmeláda,

  • čtení ručně psaných dopisů od vašich nejbližších,

  • deník,

  • souprava na psaní dopisů,

  • hudba (vinylové desky nebo oblíbený playlist na Spotify),

  • rodinné fotoalbum,

  • deka,

  • mazlení se s domácím mazlíčkem,

  • dort, zákusek nebo jiná sladká dobrota. 

Hygge kniha pro dobrý start

Jestli vás trend hygge zaujal a rádi byste si o něm přečetli víc do hloubky, nejlepší knihou do začátku bude bestseller od dánského autora Meika Wikinga s názvem Hygge: Prostě šťastný způsob života. Autor v knize popisuje, jak hygge ovlivňuje dánskou kulturu a jak jej lze uplatnit v životě lidí z jiných zemí. Kniha obsahuje mnoho tipů, pomocí kterých vytvoříte onu pravou hygge atmosféru u sebe doma, v práci i venku v přírodě. Kniha obsahuje kapitoly o osvětlení, jídle, pití, oblečení, pospolitosti a najdete v ní i několik statistik a receptů na hygge pokrmy. 

Meik Wiking založil v roce 2013 Institut pro výzkum štěstí v Kodani, který zkoumá štěstí a jeho propojení se sociálními sítěmi, volným časem, prací a kvalitou života. Jeho snahou je poskytnout lidem i společnostem nástroje pro zlepšení kvality života. 

Jak vytvořit hygge bydlení?

Existuje řada způsobů, jak můžete zařídit svůj interiér podle stylu hygge. Používejte:

  • Přírodní materiály: dřevo, kámen, vlna a bavlna vytvoří pocit útulnosti a tepla.

  • Světlo: pomocí svíček a lamp vykouzlíte teplý a příjemný světelný efekt.

  • Textil: měkké a hebké textilie (deky, polštáře a závěsy) se postarají o pocit pohody a přidají interiéru na útulnosti. 

  • Barvy: tlumené barvy jako béžová, hnědá a šedá se postarají o navození klidné atmosféry.

  • Rostliny: posilují živou energii přírody uvnitř bytu nebo domu.

  • Doplňky: knihy, obrazy a sochy dodají pocit domova a rodinnosti.

  • Bazarové předměty: každý použitý kus nábytku nebo doplňku má svůj vlastní příběh, díky kterému je autentický.

  • Udržujte pořádek: útulné a bezpečné prostředí nevykouzlíte bez úklidu a náležité péče. 

Jak vybrat krb? 

Hygge dekorace vykouzlí pohodu a klid

  • Hygge koutek (hyggekrog): Jde o místo, kde se cítíte bezpečně a rádi se zde zachumláte do hebké deky s knihou a hrnkem oblíbeného horkého nápoje v ruce. Měl by to být důvěrně známý prostor, ve kterém se budou skvěle vyjímat měkké polštáře, přehozy, kus kožešiny a stoleček pro odložení čaje. Z tohoto místa byste měli mít dobrý přehled o okolním dění a ideálně i výhled z okna. 

  • Krb: Je to symbolické srdce domácnosti, které poskytuje pocit dokonalého bezpečí a klidu. 

  • Svíčky: Ne každý z nás si může dovolit mít doma krb, a proto je důležité obklopovat se teplým světlem svíček. 

  • Dřevo: Spojuje nás s našimi kořeny a může mít podobu bytelného psacího stolu, dřevěné podlahy, talířků nebo misek. V současnosti se vrátily na výsluní i dřevěné hračky pro děti, které se v záplavě plastového zboží jeví jako malý zázrak. 

  • Příroda: Ozdobte svůj příbytek přírodninami jako listy, plody, větvičky a kožešiny. 

  • Knihy: Naplňte svou knihovnu knižními tituly bez ohledu na žánr a nezapomeňte je i číst. Klidně se svými dětmi.

  • Keramika: Hygge u vás doma nebo v kanceláři podpoří hezké čajové konvice, hrnky, svícny, dezertní talířky, keramické misky a porcelánové nádobí.

  • Dekorace s příjemným povrchem: kožešiny, hebké deky, keramické hrnky, ale třeba i oblečení, ubrusy a koberce z přírodních materiálů. 

  • Bazarové předměty: stará lampa, ošuntělý stolek, koberec po babičce a vše ostatní, co vám padne do oka třeba i ve vetešnictví. Kouzlo použitých věcí tkví v historii, která se za nimi skrývá.

  • Deky a polštáře: Do deky se lidé často zachumlají pro pohodlí a příjemný pocit, nejen kvůli tomu, že jim je zima. Polštáře skvěle poslouží pro podepření zad, rukou u pletení nebo opření hlavy. 

Svíčky a osvětlení jsou základem klidné atmosféry

Hygge nemůže fungovat bez ohně z krbu nebo svíček. Svíčky se starají o navození atmosféry nejen v obývacích pokojích, nýbrž i ve školních třídách nebo firemních zasedačkách. Jeden dánský obyvatel spotřebuje za rok přibližně 6 kg svíčkového vosku, což je například dvakrát tolik než u lidí žijících Rakousku. Dánové používají svíčky, aby vytvořili teplý a příjemný světelný efekt, a to zejména během odpočinku ve svém hygge koutku, při večeři s rodinou nebo setkání s přáteli. 

Ačkoli u nás jsou hojně oblíbené vonné svíčky, v Dánsku jdou na odbyt zejména přírodní a bio svíčky. Lze jen hádat, zdali je to kvůli zdraví škodlivým sazím, jež se ze zapálených svíček dostávají do ovzduší. Ačkoli kvůli tomu začali Dánové častěji větrat, jejich národní enormní spotřeba svíček neklesla. 

Není lampa jako lampa

Základní pravidlo pro výběr vhodného osvětlení dle stylu hygge zní: čím nižší je teplota světelného zdroje, tím více je to hygge. Západ slunce a plameny svíčky dosahují 1 800 K, což je dle hygge ideální. Mezi nejznámější designéry lamp patří Verner Panton, Poul Henningsen nebo Arne Jacobsen, jejichž skvosty se navzdory vyšší pořizovací ceně skrývají v nejedné dánské domácnosti, a to včetně studentských pokojů i skromných garsonek. 

Jak vybrat svíčku?   Jak vybrat svítidlo?

Vyzkoušejte hygge styl oblečení

Dánové ví, co se nosí v opravdové zimě! Ležérnost a nenucený styl – to je trend, který najde uplatnění i u nás. V čem se skrývá kouzlo hygge módy?

  1. Šála: Bez šály ani na krok! A to platí jak pro dámy, tak pro pány. 

  2. Huňatý svršek: Základem jsou vesty, svetry, roláky a oblibě se těší i ručně pletené nebo háčkované kousky. 

  3. Černá barva: Dánové se oblékají barevně monotematicky a černá barva je jejich nejoblíbenější barvou na zimu, jakkoli depresivní se to může zdát. 

  4. Vrstvení: Hygge nefunguje, když vám je zima. Proto je doporučováno nosit s sebou jeden svetr navíc nebo alespoň pár superteplých vlněných ponožek. Co kdyby náhodou... 

Životní styl hygge dokáže pohladit všechny smysly

Hygge si nejvíce libuje ve sladké chuti moučníků a dezertů. Pozdvihněte chuť horkého čaje lžičkou medu a hotovou bábovku nezapomeňte pocukrovat. Maso během přípravy podlejte vínem nebo ho k němu alespoň podávejte. Co se týká smyslu sluchu, zaposlouchejte se do praskání polen v krbu a hukotu šlehajících plamenů. Hygge se spojuje s absencí hluku, tudíž se zaměřte na zvýšené vnímání vrzající dřevěné podlahy pod vašimi kroky, zvuk kapek dopadajících na střechu nebo vítr vanoucí za okny. Třeba vám budou příjemné decentní zvuky spojené s kreslením, pletením nebo četbou knihy.

Vůně má moc vás vtáhnout zpět do času a na místo, kde vám bylo někdy v minulosti dobře. Každý vnímáme vůni jinak, a i proto může být hygge záležitostí vůně čerstvého chleba, rozkvetlých stromů, kávy, ale i cigaretový dým, jež může být někomu naopak nepříjemný. Vůně vám podvědomě sděluje informaci, zdali se můžete cítit v daný okamžik bezpečně.

Důležitým smyslem je i dotek – upřednostňujte starší opotřebené věci před novými a menší zase před většími. Vyhýbat byste se měli materiálu jako ocel, sklo a beton, a naopak do svého interiéru umístěte předměty s přírodním rustikálním povrchem. Zásadní je i teplo, tlumenější světlo a všechno, co nezávodí s časem. 

Hygge lze ochutnat, očichat, pohladit i vidět. Kombinace správně naladěných smyslů by ve vás měla probudit pocit aktuálního bezpečí a toho hlavního – štěstí

Zapleťte se do pletení   Jak vyrobit háčkovanou dýni 

Nejoblíbenější aktivity pro chvíle pohody

Chtěli byste se naladit ještě víc na hygge vlnu a nevíte, jak na to? Přinášíme vám několik tipů: 

  • Deskové hry: budování společných vzpomínek, přenesení zpátky do bezstarostného dětství, ztráta pojmu o čase, upozadění virtuálního světa.

  • Vzájemné zásobení: výměna nejen domácích potravin s přáteli nebo sousedy (zavařeniny, čerstvé pečivo, ovocné a bylinkové šťávy, pomazánky, pivo, polévky).

  • Televizní večery: sledování filmů nebo televizních seriálů postupně, radost z čekání na další díl, příjemná společnost nejbližších osob, popcorn. 

  • Miniknihovna na společném schodišti nebo v sousedství: polidštění sdílených prostor v domě, sblížení se se sousedy.

  • Petanque: časově poněkud rozvláčná hra, u které si dobře popovídáte. 

  • Opékání chlebových trdelníků nad ohněm: chlebové těsto omotejte kolem očištěného klacíku a užívejte si bolest natažených rukou, dočerna spáleného těsta a štípavého kouře. Můžete opékat i špekáčky, krajíc chleba nebo brambory v žhavých uhlících.

  • Grilovačka: dobré jídlo, pití i nálada. 

  • Letní kino: posezení na dece s přáteli, popíjení vína a čekání na začátek filmu…

  • Výměnný večírek (swap): vámi nevyužívané věci mohou posloužit ještě někomu jinému, může to být i výměna oblečení s kamarádkami. 

  • Sáňkování: záplava endorfiny zaručena. Vezměte s sebou termosku s horkým čajem nebo svařákem na později. 

  • Upečtě si pizzu nebo připravte jiné jednoduché jídlo. 

  • Vyrobte si svíčky: existuje mnoho způsobů výroby svíček, je to jednoduché a ruku k dílu mohou přiložit i děti. 

  • Tvořte rukama: posilnění trpělivosti a fantazie (malování, kreslení, háčkování, pletení, plstění). 

  • Hrajte si: věnujte se sportu (ne kvůli hubnutí, ale pro radost), jezděte na výlety, večírky, hrajte si s dětmi. 

Objevte svět ručních prací   Jak se vybavit na piknik   Jak vyrobit domácí mýdlo?

Podobné články: