Háčkovaná dýně – dekorace, která vydrží

Dýni zařazujeme právem mezi nejoblíbenější podzimní dekorace, nabízí totiž nespočet možností zdobení a kombinování s jinými plodinami. Pokud jste fanoušky originálních rukodělných výrobků, můžete se pustit do výroby háčkované dýně, která vám neshnije a i za rok bude stejně krásná. Zkuste náš návod krok za krokem!

Dýni zařazujeme právem mezi nejoblíbenější podzimní dekorace, nabízí totiž nespočet možností zdobení a kombinování s jinými plodinami. Pokud jste fanoušky originálních rukodělných výrobků, můžete se pustit do výroby háčkované dýně, která vám neshnije a i za rok bude stejně krásná. Zkuste náš návod krok za krokem!

Doba čtení 5 min.
Kateřina, redakce Heureka.cz

Co budete potřebovat?

  • Klubíčko příze, 

  • háček,

  • nůžky,

  • vyšívací jehla,

  • celá skořice,

  • duté vlákno. 

Jakou přízi a háček jsme si vybrali?  

Příze

Pracovali jsme s přízí Drops Soft Tweed, která není 100% jednobarevná a struktura vlákna není úplně hladká, což dodá výrobku rustikální nádech. Její složení je z 50 % merino vlna, 25 % alpaka a 25 % viskóza. Jelikož nemá úpravu Superwash, je doporučeno ji prát pouze ručně a při praní v pračce by se mohl výrobek nenávratně poškodit.

Tip: Chcete-li dát dýni dětem na hraní, doporučujeme vybírat přízi ze 100% bavlny, kterou lze prát v pračce. Bavlněná příze se bude hodit i na pevné utažení při kompletaci dýně.

Háček

Zvolili jsme japonský háček zn. Tulip Etimo Red, jehož ergonomická rukojeť je vyrobena z jemného silikonu. Háček je lehký, snadno se s ním pracuje, nebolí z něj zápěstí a po kovové části vlákno hezky klouže. Respektovali jsme doporučení výrobce námi vybrané příze uvedené na jejím štítku a použili háček o velikosti 4,00 mm. 

Tip: Po pár uháčkovaných řádcích výsledek zkontrolujte, ať případně nemusíte celou práci párat. Pokud jsou řádky s vybraným háčkem příliš utažené, zvolte háček větší velikosti (4,50 či 5,00 mm), který docílíte větších ok. Jsou-li naopak „děravé“, použijte menší (3,50 či 3,00 mm) pro menší oka.

Více o dýni (druhy, vliv na zdraví a jiné)

1. Klasický řetízek: Na přízi udělejte tzv. klouzavý uzlík, kterým prostrčte háček. Pak na něj naberte přízi a provlékněte ji očkem uzlíku. Znovu na háček nahoďte přízi a provlékněte ji očkem na háčku. Tímto způsobem pokračujte do chvíle, než je váš řetízek dostatečně dlouhý (viz obr. 1 vlevo) – délka řetízku = výška dýně. Pro naši dýni jsme uháčkovali řetízek o délce 50 oček, na menší dýni si vystačíte s polovinou.  
2. Ukončení řetízku a první řádek: Háček prostrčte předposledním očkem od konce řetízku (tedy druhé očko zprava) a uháčkujte tzv. krátký sloupek. Nejprve musíte háček prostrčit tímto volným očkem (viz obr. 1 vpravo), nahodíte přízi, provléknete ji prvním očkem na háčku, znovu nahodíte přízi a provléknete oběma očky na háčku. Takto sloupkujte, až dojdete na konec řádku.
3. Ukončení prvního řádku a druhý řádek: Po uháčkování krátkého sloupku do posledního volného očka v řetízku udělejte jedno prázdné očko (stačí pouze nahodit přízi a provléknout očkem, které je již na háčku). Finální obdélník pro tvorbu dýně tak bude rovnější. Práci otočte zadní stranou k sobě a háček opět prostrčte nejbližším volným očkem v řadě (druhé zprava), kde začnete znovu vytvářet jeden krátký sloupek za druhým až na konec řádku jako v kroku dva.  
4. Třetí, čtvrtý, pátý… Dle kroků dva a tři pokračujte v háčkování. Když už budete mít hotový pořádný kus, zkuste si spojit první a poslední uháčkovanou řadu obdélníku k sobě pro představu o šířce dýně. Pro tu naši jsme uháčkovali přibližně 50 řádků. 

5. Pletený vzor: Strukturu dýně můžete udělat hladkou tak, že budete háček prostrkávat a přízi provlékat oběma očky krátkého sloupku. Nebo ji udělejte žebrovanou tak, že budete háček a přízi protahovat vždy pouze zadním očkem krátkého sloupku (viz obr. 2 vlevo). 
6. Háčkování ukončete prostrčením zbytku příze očkem nahozeným na háčku. Nezapomeňte si nechat alespoň 1,5 m příze na sešití dýně.
7. Sešijte k sobě celý první a poslední řádek uháčkovaného obdélníku tak, aby vám vznikl rukáv (viz obr. 3 vlevo). 
8. Kapsu otočte na výšku a vrchní linii uzavřete „na harmoniku“ cik-cak provlékáním příze jednotlivými řádky pomocí vyšívací jehly s velkým okem (viz obr. 3 uprostřed). Poutáhněte, ale nechte si malý otvor na stonek. 
9. Do něj vložte celou skořici nebo kousek klacíku (viz obr. 3 vpravo). Dýňový stonek si můžete i sami uháčkovat pomocí řetízku, jednoho řádku krátkých sloupků nebo háčkovanou dutinkou (tzv. i-cord). 
10. Spodním otvorem vnitřek dýně vyplňte dutým vláknem (viz obr. 4 vlevo). 
11. Pomocí jednoduchého „harmonikového“ stehu otvor co nejsilněji uzavřete (viz obr. 4 uprostřed) a následně jej zajistěte několika stehy, aby náplň nevypadávala.
12. Dýni rozdělte pevnou přízí od stonku ke spodní uzavřené straně na 6 nebo 8 dílů. Stačí vždy udělat jeden dlouhý steh začínající u stonku a končící v „bubáku“ výrobku. Tak bude dýně vypadat realističtěji.

Postup s fotografiemi

Obrázek 1

Vlevo: Klasický řetízek. 
Vpravo: Šipkami označená očka na prostrčení háčku a následné nahození příze na něj.  

Obrázek 2

Vlevo: Šipkami označená očka pro směr prostrčení háčku tak, aby vyšel pletený/žebrovaný vzor.
Vpravo: Po několika prvních řádcích se již rýsuje pletený vzor s tzv. žebrováním. 

Obrázek 3

Vlevo: Sešitím protilehlých stran vytvoříte rukáv.
Uprostřed: Pomocí cik-cak stehu kolem obvodu obdélník stáhněte.
Vpravo: Do vzniklého úzkého otvoru vložte skořici.

Obrázek 4

Vlevo: Spodním otvorem vyplňte dýni dutým vláknem.
Uprostřed: Přízí silně stáhněte spodní okraj obdélníku. 
Vpravo: Uháčkovanou dýni lze ozdobit kouskem jutového provázku, stuhy nebo krajky. 

Další tipy

  • Příze by vám během háčkování měla hladce klouzat po háčku i očky. Neměla by být příliš utažená (tzn. drhnout), ale ani hodně uvolněná. Finální výrobek by pak byl plný mezer, přes které by vykukovala výplň. 

  • Přízi mějte omotanou kolem ukazováčku levé ruky, zatímco palcem a prostředníkem si přidržujete nebo jemně natahujete svůj rozdělaný výtvor. Budete tak mít lepší přehled o volných očkách. 

  • Přeci jen z dýně čouhá výplň? Vystelte ji nejprve kouskem látky podobné barvy (oranžová, hnědá, žlutá) a až pak do ní napěchujte duté vlákno. 

  • Čím víc dutého vlákna k vyplnění dýně použijete, tím lépe bude držet tvar a na dotek bude pevnější.

  • Namísto dutého vlákna můžete použít i zbytky látek, odstřižky přízí nebo nastříhané kusy vatelínu.

  • Ačkoli některé příze fungují skvěle na háčkování, u šití se trhají (jako např. námi použitá Drops Soft Tweed). Pro skutečně pevné utáhnutí proto sáhněte po pevnější bavlněné přízi. 

Jak začít s pletením?

Podobné články: