Příprava kuřete na grilování
Pouštíte se do grilování celého kuřete? V obchodě si můžete koupit kuře, které je již na gril připravené, a tím si ušetřit trochu času. Koupíte-li si kuře klasické, bude potřeba mu vyčistit dutinu a omýt kůži.
Obdobný proces vás nemine ani při přípravě kuřecích stehen, křídel nebo prsou. Maso nejdříve zbavte jakýchkoliv nečistot a umyjte ho, v případě potřeby ho naporcujte na stejně velké kousky a nakonec ho usušte.
Zbývající část přípravy už je mnohem volnější. Je totiž jen a jen na vás, jakou marinádu si připravíte a jakými bylinkami a jakým koření kuře ochutíte. Myslete na to, že mdle chutnající maso po grilování už jen tak snadno nespravíte, a to bez ohledu na to, kolik soli na něj vyplácáte. Marináda je – speciálně u kuřecího masa – opravdu zásadní a nevyplatí se jí podcenit!
Jak, kdy a na jak dlouho kuře naložit?
Marinování bohužel není tak přímočaré, jak by se mohlo zdát. Setkáte se totiž se dvěma tábory kuchařů a každý z nich si bude skálopevně stát za svým způsobem marinování.
První možností je marinovat kuře určitou dobu před grilováním a ideálně ho nechat takto namarinované uležet pár hodin v lednici. Kuřecímu prsu by měla stačit klidně i půl hodina, stehnům a křídlům pak 5 hodin a celé kuře můžete nechat marinovat přes noc (a můžete se do něj pustit s marinovací jehlou, aby se chuť koření dostala opravdu všude).
Druhou možností je natírat kuře marinádou až v průběhu grilování. Marináda se takto totiž nespálí a nevysuší a maso by pak mělo být šťavnatější.
Jaká z těchto dvou cest je tou jedinou možnou správnou? Asi si dokážete tipnout, že pravda bude tradičně někde mezi. Kuře můžete namarinovat jak před grilováním, tak i při něm. Nebo můžete otestovat každou alternativu zvlášť a rozhodnout se podle svého nejlepšího vědomí a svědomí.