Funkční předsíň - jak ji zařídit a co nesmí chybět?

Předsíň je opomíjenou místností často netknutou designem. Přesto je to první místo, které z bytu vidíte - uvítá vás po návratu z práce a dýchne na vás teplem domova. Nebo otevře náruč návštěvám. Chodba se postará o oblečení a obuv, ale také o kabelky, sportovní náčiní nebo to, co zrovna nepotřebujete. Věnujte jí péči!

Předsíň je opomíjenou místností často netknutou designem. Přesto je to první místo, které z bytu vidíte - uvítá vás po návratu z práce a dýchne na vás teplem domova. Nebo otevře náruč návštěvám. Chodba se postará o oblečení a obuv, ale také o kabelky, sportovní náčiní nebo to, co zrovna nepotřebujete. Věnujte jí péči!

Doba čtení 11 min.
Kateřina, redakce Heureka.cz

Předsíňová stěna: Přežitek, nebo moderní řešení?

Zařizujete chodbu a potřebujete to mít rychle hotové. Kreativita je pro vás vedlejší a raději chcete jeden sestavený kus? Pak je pro vás skvělým řešením kompletní předsíňová stěna. Taková, která obsahuje věšák, poličku na odložení věcí, zrcadlo i třeba prostor k sezení a botník. U předsíňové sestavy nemusíte řešit, zda spolu jednotlivé díly ladí a co vám ještě chybí k dokoupení. Jediné, na co se budete muset soustředit, jsou správné rozměry a materiál. Vejde se vám zvolená stěna na plánované místo? Je vybraný materiál dost odolný častému používání a jsou všechny kovové části, věšáky a panty kvalitně zpracované?

Jestliže je interiérový design vaším koníčkem nebo vám možná nevyhovuje nabídka hotových stěn, podívejte se po jednotlivých kusech. Tak si můžete stěnu sestavit sobě a prostoru v předsíni na míru. Vyřešíte problém úzkých výklenků nebo zbytečně dlouhé chodby. Stačí se jen zamyslet nad tím, jak k sobě jednotlivé kusy sladit.

Předsíňové stěny již nejsou jen ozvěnou dob dávno minulých. Zapomeňte na křivý nábytek, nekvalitní zpracování a rádoby dřevo. Moderním modelům z prvotřídních materiálů určitě přijdete na chuť.

Jak vybrat předsíňovou stěnu?

Šatní skříň v předsíni

Chodba je ideálním prostorem k uložení většího množství věcí, speciálně oblečení. Pokud tak máte možnost umístit tam šatní skříň, předsíň je dostatečně velká a dobře dispozičně řešená, neváhejte. Díky uložení sezónního oblečení, ale i třeba lyží, kufrů či dalších věcí občasné potřeby, ušetříte spoustu místa v jiných částech bytu. Do šatní skříně můžete schovat také sušičku nebo žehlicí prkno.

Jednoduše vybrané místo přeměřte a pak si vyberte skříň v požadovaném rozměru s optimálním vnitřním uspořádáním. Případně si však můžete nechat udělat šatní skříň na míru. Materiál korpusu skříně by měl být odolný a volbou zrcadlových dveří prostor zvětšíte. Bonusem je, že se budete mít kde prohlédnout před odchodem z bytu. Vzhledem k prostorovým omezením předsíně jsou dobrou volbou posuvné nebo shrnovací dveře.

Tip: Šatní skříň v chodbě je dobrou volbou zejména na bundy, kabáty, tašky i boty. Např. u spodního prádla nebo triček to tak vhodné není, jelikož byste pro oblečení museli chodit přes větší část bytu, navíc do chladné chodby.

Jak vybrat šatní skříň?

Botníkem proti obuvi po celé chodbě

Botník je s předsíní neodmyslitelně spjatý. Skladujete v něm veškerou obuv své početné rodiny, pár párů tenisek nebo jen aktuálně nošené boty, jelikož ostatní poklady ukládáte do šatny. V každém případě chcete, aby se v botníku boty nemačkaly, hezky větraly a botník vydržel nějakou tu mokrou podrážku.

První faktorem výběru je jeho umístění a velikost prostoru. Jaké otázky si při výběru položte:

  1. Máte na policový botník dostatek místa, nebo naopak potřebujete úzký vyklápěcí botník k přidělání na stěnu?

  2. Kolik bot v něm budete skladovat?

  3. Nevadí vám otevřený typ, kde jsou boty hned po ruce a hezky větrají, ale zároveň jsou stále na očích?

Nezapomeňte se zamyslet i nad tím, jakou obuv do botníku budete ukládat. Jednoduché tenisky běžné velikosti v podstatě žádné nároky na botník nevytváří - vejdou se všude. S kozačkami, kotníkovými botami, zimními sněhulemi a lodičkami však můžete u spousty botníků narazit, jelikož se do něj tyto boty nemusí kvůli větší výšce hezky vejít.

Typy botníků

Sedacím botníkem s lavicí vyřešíte dilema, jak si boty pohodlně nazout a vyzout. Ocení jej zejména menší děti a starší členové rodiny, kteří pak nemusí zápasit se svou zhoršenou koordinací. Se závěsným botníkem k pověšení třeba na vchodové dveře uskladníte boty i ve velmi úzkých chodbách, ale hodí se také v případě, kdy máte větší množství obuvi. 

Mezi nejoblíbenější modely patří příčkové či policové botníky ze dřeva (masiv, bambus) nebo kovu. Kovové varianty mnohdy umožňují nastavení délky botníku, čímž si je lehce přizpůsobíte menšímu a většímu počtu párů bot. U těch dřevěných pak získáte vrchní plochu k odložení tašek a batohů či k posazení při přezouvání.
Uzavřené policové botníky s dvířky se vám postarají o boty, přičemž je uklidí z dohledu. Nemusíte tak řešit neplánovanou návštěvu, kterou by mohl nepořádek v chodbě překvapit. Nevýhodou však je nedokonalé větrání, což může být problémem zejména u uzavřené a zimní obuvi.

Botníkům nefandíte nebo na ně zkrátka nemáte dost prostoru? Pořiďte si alespoň gumovou rohož či plastovou podložku pod boty, kam obuv odložíte a nebudete muset neustále vysávat kamínky a vytírat šlápoty od mokrých podrážek.

Jak vybrat botník?

Věšák na oblečení, klíče i deštníky

Na věšák v chodbě si pohodlně pověsíte hned několik bund a kabátů. Skvěle se však postará i o kabelky, látkové nákupní tašky, čepice a deštníky. A jste-li majitelem domácího mazlíčka, bude se vám líbit možnost zavěšení vodítka, obojku a zimního oblečku.

Je hned několik variantu věšáků na oblečení. Zvolíte-li variantu navrtání jednotlivých háčků přímo do zdi, budete mít čisté a odolné řešení. Musíte si však pořádně rozmyslet, kolik jich budete potřebovat a zda to ta daná stěna udrží (a jestli si to zvládnete namontovat). O chlup jednodušším řešením je nástěnný věšák na zeď, který se skládá z držáku a řady háčků. Takový věšák na bundy se také v několika bodech navrtá do zdi, vyhnete se však složitému rozměřování. Nástěnné věšáky často kladou důraz na design, takže si můžete koupit třeba model se sklápěcími háčky, který pak vypadá jako dekorace.

Nejjednodušším typem, avšak často prostorově nejvýraznějším, je stojací věšák. Ten dle potřeby přesunete kamkoliv je potřeba, kam se zrovna vejde. Nabídne hned několik háčků k zavěšení delších kabátů i větších bund, může obsahovat také stojan na deštníky nebo třeba odkládací plochu na klíče. Bývají stabilní a odolné, nevýhodou však je jejich velikost.
Kompromisem je věšáková stěna, kterou je také vhodné na několika místech připevnit ke zdi. Nabídne však dostatečné množství háčků v kombinaci s odkládacími poličkami, díky kterým ušetříte prostor.

Tip: Do malých předsíní jse skvělým řešením závěsný věšák nebo věšák na dveře. Ten jednoduše zaháknete za křídlo dveří, čímž využijete běžně nevyužitý prostor a zbavíte se jakékoliv nutnosti montáže.

Klíče a další drobnosti si samozřejmě můžete pověsit na věšák s oblečením nebo pohodit na jídelní stůl. Pokud si ale pořídíte věšák na klíče, nebudete mít už nikdy problém s hledáním klíčů od auta či sklepa. S dedikovaným místem k odložení a pověšení klíčů klesá riziko jejich ztracení. Věšák na klíče si navíc můžete vyrobit sami, takže zabavíte sebe nebo děti a ušetříte peníze.

  1. LEGO® podložku připevněte na zeď nebo dveře. Do vhodných LEGO® kostek či figurek, které se přichytnou na výstupky podložky, vyvrtejte dírky a navlékněte je na kroužek ke svazku klíčů. A teď vyzkoušejte, jak k sobě pasují!

  2. Kupte vhodné prkýnko, namořte jej, nabarvěte či potáhněte folií. Do jeho spodní strany našroubujte háčky. Věšák namontujte na zeď. Stejně tak můžete háčky na klíče přišroubovat i do rámečku na fotky či třeba do nástěnky.

  3. Do kusu dřeva ze zadní strany vyvrtejte několik otvorů, do kterých se vejdou větší magnety. Ty tam přilepte tavnou pistolí nebo dobrým lepidlem tak, aby byl ten správný pól otočený do dřeva a z druhé strany přidržel klíče. Dřevo pověste nebo navrtejte na zeď. Díky kroužkům na klíče vyrobeným z magnetického kovu by měly na věšáku hezky držet.

  4. Alternativou k věšákům jsou podložky a mističky na klíče. Můžete využít jakoukoliv dekorativní mističku nebo ploché dřevo, snadno si je však vyrobíte z na vzduchu tvrdnoucí hmoty. Samotvrdnoucí modelovací hmotu propracujte, vytvořte požadovaný tvar (rukama, válečkem, lahví od vína) a nechte ji několik hodin vyschnout položenou přes misku potaženou potravinářskou fólií. Tak se zafixuje v daném tvaru - dejte si záležet, aby měla naspodu rovnou plochu a pak hezky stála. Po vytvrdnutí ji můžete libovolně nabarvit a dodekorovat. Vyhrajte si s barvením nebo už na začátku smíchejte několik odstínů hmoty a vytvořte třeba moderní mramorový vzhled.

Koberec do chodby: Ano, či ne?

Předsíň je přechodem mezi vnějším „špinavým“ světem a naším domovem. Na podlaze je často dlažba, což usnadňuje údržbu, ale na chůzi naboso nijak příjemná není. Proto vás možná láká koberec, který je přívětivý k chodidlům a i na oko dodá místnosti teplo. Ale! V chodbě chodíte v botách, a to je zvlášť v podzimní a zimním období velký problém. Koberec však nemusí zůstat zapovězen. Jak to?

  1. Vyvarujte se chlupatých kusových koberců. Z nich bláto, kamínky a listí jednoduše nedostanete.

  2. Běhounem do středu podlahy dodáte místnosti vřelost a zachováte kus prostoru kolem, kde se bude podlaha lépe udržovat.

  3. Soustřeďte se na hladké textilní, jutové a tkané koberce určené do venkovních prostor či chodeb. Ty nemají delší vlákna, do kterých se chytá špína. Další možností jsou zátěžové koberce s vyšší odolností.

  4. Umožňuje vybraný koberec praní v pračce či čištění v čistírně?

  5. Bílá či smetanová barva chodbu prosvětlí, ale bude na nich vidět každý flíček. Volte spíš tmavší a tlumenější odstíny. 

  6. Pod koberec položte neklouzavou podložku, pokud jí již není vybaven. To zabrání posouvání po podlaze a zakopávání o shrnutou látku.

Koberec snadno nahradíte rohožkou či rohoží, které jsou vyráběné za tím účelem, že se po nich chodí v botách. Nemusíte se tak bát zašpinění či chabé odolnosti. Hodí se do interiéru bytu třeba vedle vchodových dveří či pod věšák, ale samozřejmě i do exteriéru před vchodové dveře. Mezi klasiky patří textilní, kokosové a jutové rohožky nabízené v nespočtu variant. U gumových rohožek pak sice z tolika možností vybírat nemůžete, jsou však ideální zejména na období se zvýšenými srážkami a sněhem - zkrátka zachytí veškerou vlhkost a bláto z bot.

Jak vybrat koberec?

Další nábytek do předsíně a užitečné doplňky

Komoda nepatří jen do obývacího pokoje nebo do ložnice. I v chodbě najde své uplatnění, kromě nákupních tašek či svačinových sáčků do ní uložíte skládací deštníky, rukavice či čepice, kapesníky, vodítka či lahve a papír k třídění. Komodu ocení i rodiče malých dětí, které milují hraní venku a mají obsáhlou zásobu venkovních hraček. Na její horní plochu navíc odložíte tašku nebo kabelku, misku na klíče a dekorace.
Do výklenků, horních ploch stěn a rohů se zase hodí poličky či háčky k odložení a pověšení všelijakých drobností.

Stojany na deštníky jsou skvělou pomůckou nejen v období opakovaných dešťů. Díky stojanu se vám deštníky nebudou všude povalovat ani dělat louže z odkapávající vody. Částečně je nahradí úložné koše, které jsou skvělé i na výše uvedené venkovní hračky nebo (čistý) tříděný odpad. Například s košem z vodního hyacintu tyto drobnosti rychle uklidíte a ještě vypadá jako dekorace.

Zrcadlo zkrátka do předsíně patří. Ať už je vaší pravou rukou při každém opouštění domácnosti, nebo jej využíváte čistě k dekoraci a rozšíření prostoru. Malá závěsná zrcadla jsou dobrá k rychlé kontrole stavu obličeje, jinak plní zejména estetickou funkci. Větší závěsná či stojací zrcadla hezky odrazí světlo, ale hlavně si v nich prohlédnete celý svůj outfit.

Je-li chodba místností, kterou často procházíte třeba na toaletu, podívejte se po LED páscích nebo nočním světle, ideálně se senzorem pohybu. Dodají potřebné osvětlení, mohou však působit i estetickým dojmem.

6 tipů, jak zařídit předsíň

  1. Udržujte pořádek. Tím nemyslíme vysávání a vytírání, které je snad samozřejmostí. Uklízejte boty, oblečení i tašky tam, kam patří, a přebytečné kusy schovávejte.

  2. Předsíň zařiďte tak, abyste stále měli dost prostoru k procházení a případně i pro stěhování nábytku. Dennodenní obcházení stojacího věšáku vás brzy otráví.

  3. Díky úložným boxům, komodám, uzavřeným skříňkám a botníku bude chodba vypadat upraveně.

  4. Dekorujte. Nemusí se jednat zrovna o tucet sametových polštářů, ale třeba sada fotek z dovolené vám hned vyloudí úsměv na tváři. Stejně jako váza s květinami, barevný obraz nebo malá soška.

  5. Pokud máte v předsíni okno, kupte živou květinu v květináči. Při správné volbě a péči se jí bude dařit a místnost rozzáří.

  6. Nepodceňujte osvětlení. V předsíni se připravujete na odchod do práce, školy i na rande, tak je potřeba vše hezky vidět.

Malá předsíň? Malý problém!

Snažte se maximálně využít malé prostory. Každý kout či výklenek může poskytnout cenné místo k odložení nezbytností. Skvělé jsou stohovatelné boxy a nábytek s možností nastavení (roztažné botníky). Do výklopného botníku uložíte nejen boty, ale třeba i skládací deštníky či nákupní tašky a na jeho horní plochu ještě odložíte klíče. Podobně můžete využít i vchodové dveře, na které se pověsí závěsný botník nebo věšák na dveře. Umístit na ně můžete i zrcadlo, korkovou nástěnku nebo magnetickou tabulovou fólii pro psaní poznámek.

Podívejte se, kolik máte prostoru nad hlavou. Nedala by se tam vytvořit police, box či věšák na věci, které zase tak často nepotřebujete? Do vyšších poloh, výklenků či plonkových koutů nainstalujte poličky či háčky, kam odložíte klobouky, čepice, vodítka, sluneční brýle, nářadí... Dobrou alternativou jsou závěsné systémy, kdy na zeď instalujete desku, do které vložíte pasující háčky, košíky a držáky. Využijete tak každý centimetr zdi, ale musíte se smířit s industriálnějším vzhledem. Máte-li v chodbě skutečně vysoký strop, můžete na kladky zavěsit třeba i jízdní kolo.

Vsaďte na světlé barvy, vzdušné materiály a pořádek. Malá, tmavá a chaotická chodba plná velkých bloků masivního nábytku vám na klidu nepřidá.

Máte v předsíni okno? Je napůl vyhráno. S přirozeným světlem bude místnost vypadat příjemněji a také opticky rozšíří prostor. Pokud okno nemáte, zavěste na stěnu či dveře zrcadlo. To odrazí světlo a prostor se bude zdát větší.

Podobné články: