Dýně je lidový název pro tykve z čeledi tykvovité. Nejčastěji se dělí na zimní a letní, což značí, kdy a v jaké fázi se plodina sklízí. Patří mezi ně nejoblíbenější hokaido nebo velkoplodá odrůda Goliáš, ale také cuketa či patizon. Zřejmě se ptáte, zda jsou všechny druhy dýní jedlé – většina z těch u nás dostupných je. Ty ostatní nejsou chutné nebo je jejich příprava kvůli tvrdé slupce a malému množství dužiny příliš komplikovaná.
Jedlé
Hokaido: Má nasládlou chuť a tenkou slupku, kterou není potřeba před konzumací loupat. Její sytě oranžová barva je zapříčiněna velkým množstvím beta-karotenu. Sladká chuť ji předurčuje k použití do koláčů, polévek, džemů, kompotů a z její dužiny snadno připravíte sladké pyré.
Máslová: Poznáte ji podle typického tvaru hrušky a šedivé až nažloutlé barvy slupky. Její chuť je jemně nasládlá a někomu může připomínat lískové oříšky. Velkou výhodou je pouze nepatrné množství semínek, a tím pádem i minimum čištění a odpadu. Hodí se k restování a grilování, k masu a lze ji použít také do omáček, nádivek, krémových polévek, k přípravě pyré a na první příkrmy pro děti.
Špagetová: Okouzlí vás svým oválným tvarem a žlutou barvou. Přívlastek „špagetová“ nese podle své dužiny, která se po upečení rozdělí na tenká vlákna připomínající právě špagety. Lze ji proto použít jako zdravou náhradu těstovin.
Goliáš: Jak už název napovídá, jde o velkoplodou odrůdu, se kterou jste se setkávali na zahradách nebo soutěžích o největší dýni. Má hladkou, sytě oranžovou slupku a obsahuje obrovské množství vody. Protože její váha dosahuje i 30 kg, je náročná na sběr a zpracování v kuchyni. Ukrývá se v ní velké množství semínek, která se vyplatí vysušit v troubě, vyloupat a opražit se solí. Také z ní můžete vyrobit vyřezávanou ozdobu.
Muškátová (francouzská): Její plody jsou tmavě zelené s výrazným žebrováním a mohou dosáhnout hmotnosti 8-10 kg. Sytě oranžová, měkká dužina je vhodná k přípravě polévek, pyré, koláčů a na kompoty. Potrpí si na teplé klima, tak se jí u nás nemusí dařit.
Mexická: Nejčastěji se používá k vyřezávání na halloweenský svícen. I tento druh je však jedlý a využijete jej na pečení, moučníky, polévku či pyré. Její chuť není příliš výrazná, proto snese intenzivnější dochucení.
Patizon: Tato letní dýně vzhledem připomíná bílý či nazelenalý létající talíř s vroubkovaným okrajem. Uvnitř najdete dužinu se semínky, která lze po rozkrojení plodu snadno vydlabat. Malé kousky se dají naložit vcelku, z větších si připravíte vegetariánskou variantu řízků.