Dětský nábytek, který zpříjemní učení

Možná si říkáte, jak může pouhý kus nábytku ovlivnit to, jak se vašemu dítěti bude učit? Nejen kvalitní ergonomický nábytek, ale i řada funkčních doplňků dokáže vytvořit skvělé podmínky pro udržení koncentrace. O jejich správné kombinaci se více dozvíte dále v textu.

Možná si říkáte, jak může pouhý kus nábytku ovlivnit to, jak se vašemu dítěti bude učit? Nejen kvalitní ergonomický nábytek, ale i řada funkčních doplňků dokáže vytvořit skvělé podmínky pro udržení koncentrace. O jejich správné kombinaci se více dozvíte dále v textu.

Doba čtení 4 min.
Kateřina, redakce Heureka.cz

Vytvořte dítěti jeho vlastní učící koutek

Pokud již nakupujete nábytek do dětského pokoje pro malého školáka, nejspíš jste i vyčlenili prostor na učení. Takové místo by mělo být funkčně a ideálně designově oddělené od zbytku místnosti. Čím více do něj budou zasahovat jiné předměty než ty určené k učení, tím více se bude vaše dítě při práci rozptylovat.

Zajistěte, aby zde mělo dítě svůj prostor, ze kterého ho nebude vytrhovat mladší sourozenec, nebo dokonce rodič. Z toho důvodu není vhodné, pokud i prvňáček dělá úkoly u jídelního stolu, protože ve svém vlastním pokoji nemá dostatek místa na všechny své pomůcky.

Jak zařídit dětský pokoj pro školáka?

Dětský psací stůl ve 3 bodech

  • Rozměry: dosáhne dítě při sezení u stolu na zem? Vejde se mu na pracovní desku počítač?

  • Úložné prostory: vejde se dítěti do šuplíků vše, co potřebuje? Bude nutné přikoupit přídavné zásuvky?

  • Design: z jakého materiálu je dekor vyrobený? Zapadne stůl tvarově do zbytku místnosti?

Stůl, vybírejte spolu s nastávajícím školákem. Vždy se ale na výběr vašeho dítěte podívejte optikou dospělácké praktičnosti. Podstatnou vlastností stolu jsou jeho rozměry na výšku, délka pracovní plochy a hloubka.

Úložné prostory posuzujte s přihlédnutím k celkovému zařízení pokojíčku. Pokud máte zásuvkové kontejnery a jiné boxy řešené samostatně, není třeba toto u stolu příliš zkoumat. Určitě se ale podívejte, jak hluboké jsou šuplíky a zda do nich dítě pohodlně vloží A4 formát.

A nakonec prvek, ke kterému bude mít vaše dítě nejspíš nejvíce co říct - design. Opět vybírejte podle zbytku interiéru, ale i materiálu a ergonomie.

Jak vybrat psací stůl?

Psací nebo PC stůl?

Rozdíl mezi psacím a PC stolem poznáte především ve výbavě a celkovém zpracování. I na psacím stole si může vaše dítko pouštět výukový online program nebo psát referát. PC stůl je však na tuto „techniku“ mnohem lépe připraven. Běžně na něm najdete šikovné otvory na kabely, výsuvnou plochu na klávesnici i úložný box na počítač.

Hledáme správné míry stolu

Aby dítě u stolu správně sedělo, nekřivilo se a po čase ho nezačala bolet záda, dbejte na správnou výšku pracovní desky. Ta se běžně pohybuje okolo 70–75 cm. Dítě přitom musí pohodlně dosáhnout nohama na zem. Pokud tomu zatím tak není, můžete dočasně pořídit i stoličku pod nohy. Dobrou službu vám v tomto prokážou tzv. rostoucí stoly, u kterých jednoduše přizpůsobíte výšku podle aktuálních proporcí dítěte.

Výhody a nevýhody rostoucího nábytku

Další na řadě je délka pracovní desky. Máte-li v pokoji dostatek místa, nebojte se širokého stolu. Na něm si dítě vše přehledně rozloží i zorganizuje. Právě dostatečný prostor je klíčový pro navození té správné učící atmosféry. Stůl, ze kterého vše padá, narušuje soustředění i chuť konečně zasednout k práci. Z toho důvodu dejte přednost stolům s plochou alespoň 100 cm dlouhou.

A nakonec hloubka. Ta se částečně odvíjí i od toho, zda na stole bude stát počítač, respektive monitor. Na ten by se totiž dítě mělo dívat ze vzdálenosti alespoň 50–60 cm. Z toho vyplývá ideální hloubka desky od 60 do 80 cm podle tloušťky monitoru.

  • Výška pracovní desky: cca 70–75 cm, tak, aby dítě dosáhlo na zem a paže v lokti svírala pravý úhel

  • Délka stolu: minimálně 100 cm

  • Hloubka: přibližně 60–80 cm podle toho, zda dítě na stole používá počítač

Dětská židle pro správný posez

Mnohem důležitější než všelijaké páčky a mechanismy je u dětských židlí nastavitelnost výšky. Tou totiž snadno upravíte některé nedostatky stolu. Vaše dítě si navíc snáz osvojí správný posez a to vše přispěje k pohodlnějšímu učení. Možnost nastavení hloubky ocení malý školák tehdy, když nedosáhne na opěradlo. Pokud židle takové nastavení postrádá, dítě se zákonitě začne hrbit. Modelům, u kterých lze nastavit výšku i hloubku, se říká rostoucí.

Investovat do drahých mechanik se spíše nevyplácí. Ty jsou většinou konstruované pro dospělé, kteří na židli tráví 8 hodin denně. To samé platí i o područkách. Pohodlné opěrky paží by malým dětem mohly spíše překážet. Teenageři, kteří u stolu stráví přeci jen více času, už vedle toho výhody područek jistě ocení.

  • Výška sedáku: u dětských modelů začíná na 35 cm, u dospělých 45 cm.

Všechno má své místo

I sebevětší deska stolu může přetékat věcmi, pokud nemá dobře řešený úložný prostor. K tomu dítěti poslouží šuplíky a zabudované poličky. Na ně by měl malý školák dosáhnout ideálně z místa, aby pro každý kousek nemusel vždy vstávat. Pokud pořizujete stůl spíše jednodušší, vůbec nevadí. Praktické úložné prostory seženete i v pojízdné variantě, kterou si dítě při učení jednoduše přišoupne, kam zrovna potřebuje.

Stolní lampa nejen na dlouhé zimní večery

O tom, jak důležité je umístit psací stůl k blízkosti okna, jsme již psali ve článku Jak zařídit dětský pokoj pro školáka. Ani to vám ale nezajistí, že dítě vždy na učení dobře uvidí. Řešením není výkonné centrální osvětlení, ale pochopitelně stolní lampička. Ta by měla být jednou z prvních věcí, kterou na stůl pořídíte. Při jejím umisťování myslete na to, jakou rukou dítě píše. Světlo poté dejte na protilehlou stranu.

Jaké světlo do dětského pokoje?

Podobné články: