Dětská postel pro zdravý spánek

Pokud už vám miminko odrostlo z dupaček a postýlka s ním nezvládá držet tempo, je právě teď vhodná doba na pořízení dětské postele. S čím se při výběru můžete potýkat a na co nezapomenout? Vše se dozvíte dále v článku.

Pokud už vám miminko odrostlo z dupaček a postýlka s ním nezvládá držet tempo, je právě teď vhodná doba na pořízení dětské postele. S čím se při výběru můžete potýkat a na co nezapomenout? Vše se dozvíte dále v článku.

Doba čtení 5 min.
Kateřina, redakce Heureka.cz

Menší dětské jednolůžko nebo běžná postel 90 × 200?

Na otázku ohledně správné velikosti postele neexistuje jednoznačná odpověď, proto si postupně projdeme výhody i nevýhody možných rozměrů. V potaz přitom berte nejen výšku dítěte, ta se ostatně velmi rychle mění, ale i možnosti daného prostoru či dalšího sourozence v pokoji.

To nejmenší po-postýlkové jednolůžku pořídíte v rozměrech 60 × 120 cm. Pro vaše dítě nebude v takovém případě velký šok přemístění z postýlky, protože je tato konstrukce stále poměrně drobná. Dítka si budou užívat svůj útulný odpočinkový koutek, ve kterém se budou cítit v bezpečí.

Pomyslnou nadstavbu mezi 60cm šířkou a klasickou dospěláckou jsou rozměry 80–90 × 160 cm. Tyto postýlky dětem vydrží znatelně déle, a navíc je seženete v lákavých provedeních jako z pohádky. Co takhle dítěti pořídit roztomilý domeček na spinkání nebo třeba luxusní nocleh v autě? Předtím, než postýlku koupíte, si zkontrolujte, zda k ní najdete vhodnou matraci. Těch může být v této rozměrové kategorii někdy nedostatek.

Nedostatkem těchto designových hravých kousků je jejich trvanlivost. Tím nemyslíme, že by se postýlky za pár let rozpadly, ale vaše dítě z nich do té doby vyroste. Z pohledu dlouhodobých nákladů se proto rozhodně vyplatí rovnou pořídit kvalitní klasické jednolůžko s 90 × 200 cm.

Tyto postele seženete i v dětských úpravách třeba s bočnicemi nebo bohatým úložným prostorem na hračky. Pro dítě může být zprvu taková velká plocha šok, ale záhy jistě ocení její prostornost, a to i třeba uprostřed noci, když zavolá rodiče kvůli špatnému snu. Ti se totiž pohodlně k dítěti přitulí. Pokud by měl malý nocležník problém s usínáním v nové velké posteli, můžete ji vyšperkovat třeba romantickými nebesy, dekoračními polštářky nebo usínáčky.

Jak výška postele ovlivňuje celkové pohodlí

Dětské postele bývají vysoké od 25 do 45 cm, a to včetně matrací. Spodní hranici ocení hlavně menší děti, které na postel nebudou muset složitě šplhat. Nižší kousky už nejsou vhodné hlavně z hygienického pohledu. Jsou blíže prachu a hůře se odvětrávají. Vyšší konstrukce se velmi přibližují klasickým dospěláckým postelím. Lépe se z nich vstává jak starším dětem, tak rodičům, kteří přišli dítě během noci ukonejšit. Pokud takový model pořídíte dítěti, které přechází z mimi postýlky, doporučujeme přidělat schůdky, bezpečnostní zábrany a jiné pojistky nečekaných pádů.

V postýlce jako na bidýlku

Postele vyšší než udávané rozměry většinou najdete v nabídkách jako „zvýšené“. Dosahují klidně i 100 cm na výšku a jsou vhodné pro děti zhruba od 4 let. I ty by měly určitě obsahovat zábrany a schůdky. Účelovým vyvýšením vzniká v pokoji nový prostor na hraní nebo úschovu všemožných pokladů.

Rostoucí postel – královna mezi dětským nábytkem?

Pokud se již nějakou dobu zajímáte o dětský nábytek, pak výraz rostoucí jistě neslyšíte poprvé. Jak z názvu vyplývá, rostoucí postel poroste spolu s vaším dítětem díky sklopitelným čelům nebo teleskopickým bočnicím. Tím vlastně vzniká skvělé propojení mezi postýlkou a dospělým jednolůžkem. Nejmenší konstrukci (přibližně 80 × 140 cm) po pár letech vysunete klidně o 60 cm. Jen je potřeba myslet na výběr odpovídající matrace. Abyste nemuseli dokupovat pokaždé novou, existují vícedílné typy k tomu určené. Jejich výběr ovšem není tak velký, jak jste nejspíš u běžných matrací zvyklí.

Výhody a nevýhody rostoucího nábytku

Odbočka do světa materiálů

Postele nejčastěji seženete v provedení z masivu, lamina nebo MDF. Top kvalitu vám zajistí masiv, který nejen, že dlouho vydrží, ale je zdravotně nezávadný a pro děti tak zcela bezpečný. To pochopitelně pocítíte ve vyšších pořizovacích nákladech.

Kratší cestu do kapsy urazíte v případě dřevotřísky laminované fólií. Takové postele kolikrát děti osloví víc, protože hrají všemi barvami a líbivými dekory. I vám se jistě zalíbí i o poznání nižší cena. Oproti dřevu však nejsou tak trvanlivé a ze zdravotního hlediska také beze zbytku čisté. Problém je v možných výparech syntetických lepidel. Tento problém vyřeší MDF materiál, u kterého zmíněné uvolňování pojiv nehrozí.

Samostatnou kapitolou jsou čalouněné postele. Ty se do dětských pokojíků zas tolik nehodí už kvůli horší údržbě a čištění. I tak jsou ale oblíbené pro svou barevnou rozmanitost a měkoučký povrch. Pokud si tedy dítě postaví hlavu, že jinou než tuto vystavenou čalouněnou postýlku nechce, zkontrolujte si její čištění - pratelný potah, nenasákavý materiál atd. Jestli ale vaše dítě trpí alergiemi, pak je čalounění nejméně vhodným řešením.

Matrace do postýlky je základ

I na sebelepší a zdravější posteli si vaše dítě může zničit záda, bude-li spát na špatné matraci. Proto jejímu výběru věnujte minimálně tolik času, jako při hledání postele. Náš rádce Jak vybrat matraci vás seznámí s nejdůležitějšími parametry a dělením. Pokud vás spíše než důvody k výběru konkrétní matrace zajímá jasný verdikt, pak si vystačíte s jednoduchou poučkou:

Pro zdravý spánek vašeho dítěte je nejvhodnější středně tvrdá matrace s pratelným potahem a kvalitní PUR pěnou o výšce do 20 cm.

Jak vybrat matraci?

Volte laťkový nebo lamelový rošt do postele

Posledním dílkem skládačky je rošt, který by měl prodloužit životnost vybrané matrace i zajistit její dobrou prodyšnost. Pro dětské postele se obvykle doporučuje laťkový nebo lamelový typ. Levnější laťkový rošt dětem obvykle stačí. Má sice nižší nosnost, tu ale u dětských postelí příliš řešit nemusíte. Lamelové provedení unese větší náklad a více pruží. U roštů oceníte i jejich polohovatelnost, to hlavně v případě, kdy dítě onemocní a vy mu budete potřebovat zvýšit pozici hrudníku.

Bezpečnost znovu a znovu

Bezpečnost by měla být vždy na prvním místě, ať už vybíráte postel nebo dětské hračky. I díky tomu pak můžete dát své ratolesti větší volnost. Jak říká autorka bestselleru Vychováváme děti a rosteme s nimi: Svoboda dítěte závisí na tom, abychom mu zajistili bezpečí, aniž bychom ho museli ovládat.

Při výběru proto kontrolujte, zda postel neobsahuje ostré hrany ani jiné vyčnívající prvky. Zvlášť u vyšších modelů jsou bočnice proti pádu spolu se schůdky nutností. Myslete přitom na to, že by mezi zábranou a matrací neměla být mezera větší než 7 cm. U patrových postelí dále zajistěte dostatečný prostor nad hlavou, aby si mohlo dítě bez problému sednout.

Podobné články: