Běhání se v posledních několika letech stalo doslova fenoménem sportovního světa. Je však dobré si narovinu říci, že pro mnohé z nás je představa běhání před ostatními bez ohledu na to, jestli běháme venku nebo jdeme do fitka, doslova nepředstavitelná. Každý pohyb, a běhání zvláště, by měl navozovat pocit příjemné euforie, při kterém vyplavené endorfiny nastartují okamžitě lepší náladu. Nenechavé pohledy zvědavců by vás však nem ěly odradit. Vyzrajte nad všemi výmluvami, proč to nejde, a vyběhněte. Kvalitní běžecký trenažér vás ve štychu nikdy nenechá, vždy bude připraven na každou vaši náladu a bude milovat každou kapku běžeckého potu.
V čem tkví gró běžeckého pásu?
Běžecké pásy velmi věrohodně simulují běh, případně obyčejnou rekreační či rychlejší chůzi. Běháním v domácím prostředí eliminujete takové nepříjemné vnější faktory jako je nepřízeň počasí, smog, nevhodný terén, nepříjemné pohledy kolemjdoucích apod. Bylo by chybou považovat běžecký pás pouze za nástroj pro spalování kalorií, protože slouží:
jako skvělá rehabilitační anaerobní pomůcka při onemocnění srdce či oběhového systému,
tréninková fitness pomůcka pro všechny sportovní nadšence,
nástroj pro udržení dobré fyzické kondice, pro spalování tuků včetně tvarování problémových partií jako jsou hýždě či bříško.
Proč se pustit do běhu či chůze?
Jednou z nejčastějších příčin úmrtí jsou v současné době kardiovaskulární onemocnění či problémy, které s sebou přináší obezita. Tato civilizační onemocnění jsou velice často způsobena nedostatkem pohybu a špatnou celkovou fyzickou zdatností. Chůze či běh jsou přitom tím nejpřirozenějším pohybem pro člověka a mají jednoznačně pozitivní vliv na jeho zdraví. Naordinujte si pravidelný běh jako účinný preventivní prostředek pro udržení psychické i fyzické pohody.
Běháním na běžeckém pásu vám navíc odpadnou časové starosti, které často musíte řešit při klasickém běhání - jak a kudy se tam dostanete, abyste si mohli vlastně v klidu zaběhat? Zapněte trenažér a vyběhněte, není nač čekat.
Běžecké trenažéry versus klasické běhání v přírodě
Existují zarytí milovníci venkovního běhání, kteří vyběhnou s dobrou náladou a odhodláním do každého počasí. Pak je tu ovšem skupina lidí, kterým běžecký pás doslova přirostl k nohám. Nelze jednoznačně určit, která skupina lidí by v případném souboji vyhrála pohár kvalitnějšího či zdravějšího cvičení. Obě varianty mají zajisté své pro a proti. Pokud odmyslíme eliminaci nepříznivých venkovních faktorů, je běhání doma tzv. mezi čtyřmi stěnami bezpečnější. Moderní běžecké pásy mohou navíc simulovat náklon v terénu, lze nastavit zatížení i tolik milované odpružení. Při vyběhnutí venku jste na čerstvém vzduchu, nemusíte řešit případný stereotyp či nudu a kdo ví, třeba potkáte i svou běžeckou spřízněnou duši.
Co dodat na závěr? Cvičení na běžeckém pásu optimálně kombinujte s vyběhnutím na čerstvý vzduch a poslouchejte potřeby svého těla, které tak velmi dobře znáte.