Cesta k dokonale čistému bazénu

Konečně jste si splnili sen o vlastním bazénu, ale k dokonalosti vám chybí průzračně čistá voda bez řas a nepříjemného zápachu? Naučte se, jak správně o své vodní království pečovat, a z bazénu vás dostane až příchod prvních mrazíků.

Konečně jste si splnili sen o vlastním bazénu, ale k dokonalosti vám chybí průzračně čistá voda bez řas a nepříjemného zápachu? Naučte se, jak správně o své vodní království pečovat, a z bazénu vás dostane až příchod prvních mrazíků.

Doba čtení 7 min.
Kateřina, redakce Heureka.cz

Jak se starat o bazén před vypuknutím sezóny?

Alespoň jednou ročně, na jaře před napuštěním či naopak při vypuštění vody na podzim, bazén důkladně vyčistěte speciálními čisticími prostředky. Nebojte se přitlačit, protože na usazenou nečistotu se musí doslova pěkně od podlahy. 

Před prvním napuštěním vypucujte stěny i podlahu bazénu vhodně zvoleným čističem a zkontrolujte funkčnost bazénového příslušenství. Bazén postavte ideálně na geotextilní podložku, připojte bazénové příslušenství a můžete začít s napouštěním bazénu. Vodu filtrujte nepřetržitě po celou dobu napouštění a pomocí bazénové chemie upravte pH vody na hodnotu 6,8 až 7,2 pH. Zhruba po dvou dnech se můžete začít koupat.
Pokud jste se rozhodli investovat do nového nadzemního bazénu, pro jeho umístění vyberte místo bez viditelných travních drnů

Tip: S nákupem vlastního bazénu váháte, protože se vám ho nechce během roku rozkládat, skládat či řešit, kam s ním? Ideálním řešením je tzv. celoroční bazén.

Vstupte do bazénového království Žebříček nejlepších zahradních bazénů

Bez filtrace to předem zabalte

Mějte svůj bazén v té nejlepší kondici díky filtraci. S kartušovou filtrací si vystačíte, pokud budete udržovat menší bazén. V případě rodinného většího bazénu na filtraci nešetřete a připlaťte si za výkonnější variantu pískové filtrace. Kvalitní filtrace vám vydrží několik sezón. Na vás bude jen kontrolovat pravidelný průplach a jednou za rok vyměnit křemičitý písek, který se v pískové filtraci nachází. Důvodem je obrušování drsných hran písku, které pak hůře zachytávají filtrované nečistoty.

Obecně platí, že filtrace by měla přefiltrovat celý objem bazénu zhruba za 6 až 8 hodin. Pokud však bazén v parných dnech používáte nadprůměrně, měla by filtrace být při správném nastavení schopna zvládnout svou práci už za 4 hodinky. Výkon filtrace podpořte bazénovým čerpadlem pohánějícím vodu v trubním systému bazénu. Čerpadlo vodu cirkuluje, zatímco filtrace zachycuje nečistotu. 

Doporučení: Používáním bazénového skimmeru podpoříte správnou funkci filtračního zařízení. Košík umístěný ve skimmeru zachycuje větší hrubé nečistoty a až poté je voda přečerpána hadicí do filtračního zařízení bazénu.

  1. Jak často je nutné filtraci zapínat? 
    V horkých dnech při standardním užívání bazénu filtrujte celkový objem vody alespoň 2x denně.

  2. Kdy filtraci zapnout?
    Vodu nikdy nefiltrujte v době, kdy se koupete. Filtraci rozdělte optimálně do několika úseků s automatickým spínáním.

  3. Kam filtraci umístit?
    Filtrační zařízení umístěte v blízkosti bazénu, ne však méně než 3 metry od jeho stěny a chraňte jej před přímým slunečním zářením.

  4. Jaký je rozdíl v umístění pískové filtrace od té kartušové?
    Zatímco kartušovou filtraci můžete s klidným svědomím postavit na jakýkoliv vodorovný povrch, písková filtrace je vybíravější. V případě pískové filtrace musíte zvolit vodorovný štěrkový či betonový podklad s otevřeným připojením odpadu či odtokovým kanálem pro proplachování.

Filtrace je srdcem každého bazénu

Bazénová chemie všechnu špínu umyje

Bazénová chemie bude spolu s filtračním zařízením oběhovou soustavou vašeho bazénového království. Nejběžnějším typem je tzv. chlorová chemie. Doporučované množství chloru v bazénu se pohybuje okolo 0,5 mg/l. Pro maximální pohodlí investujte do plovoucího dávkovače, který za vás vyřeší problém se správným dávkováním chloru. Sám totiž postupně uvolňuje chlor do vody, čímž je bazén pravidelně dezinfikován a čištěn.
Pokud patříte k jedincům se zvýšenou citlivostí na chlor, máte k dispozici také bezchlorové (tzv. oxidační) prostředky. Ty nedráždí citlivou pokožku a jsou tak vhodné i pro alergiky. 

V sortimentu bazénové chemie nenajdete jen chlor, chlorové tablety či dávkovače. Křišťálově čistou vodu bez nepříjemného zápachu či řas musíte také pravidelně dezinfikovat vhodnými dezinfekčními prostředky a srovnávat hladinu pH.
Hodnotu pH můžete sledovat na stupnici od pH 1 až po pH 14. Jednotlivé hodnoty ukazují, zda ve vodě převažují kyselé nebo zásadité látky. Neutrální vodní roztok má hodnotu pH 7. Bazénovou hodnotu jednoduše zjistíte použitím testeru pH. Ideální hodnota vody ve vašem bazénu by se měla pohybovat v rozmezí 6,8 – 7,2 pH. Vyšší hodnota pH by vám mohla způsobit nepříjemné zdravotní komplikace v podobě podrážděných sliznic a pálení očí. Naopak příliš nízké pH zase způsobuje korozi kovových částí vašeho bazénu, blednutí barev či nežádoucí zakalení vody. 

Tip: Pro jedince s citlivou pokožkou či alergií může být esem v rukávu solinátor. Jedná se o zařízení pro slanou úpravu bazénové vody, díky čemuž omezíte použití chloru až o 70 %.

  1. U mléčně zbarvené vody v první řadě zkontrolujte hodnotu tvrdosti vody (neměla by být vyšší než 18 °N) a pH pomocí speciálních testovacích sad (tzv. testerů). Pro úpravu využijte chemické bazénové přípravky. Pokud se zabarvením vody stále nejste spokojeni, zkuste jí dodat jiskru projasňovačem.

  2. Na zelenou vodu použijte chlorovou dezinfekci a následně projasňovač.

  3. Hnědá voda je s největší pravděpodobností důsledkem napadení řasami indikující špatnou hodnotu pH. Pro úpravu využijte chlorové bazénové přípravky s projasňovačem.

Vše pro bazénovou alchymii

Trápí vás nečistoty u dna? S bazénovým vysavačem žádný problém

Pro čistý bazén si bohužel nevystačíte jen se zapnutou filtrací, která je na stébla nanošené trávy, napadané listy a jiné podobné nečistoty krátká. Na všechny typy nečistot na dně či bocích bazénu použijte bazénový vysavač. Pro menší plochy si vystačíte s ručním vysavačem, pro rodinné a větší bazény volte raději poloautomatickou či automatickou variantu. Vysavač nasaje bazénovou vodu i s nečistotami, které se zachytí uvnitř filtrace vysavače, a zpět se vrací pouze čistá voda.

Zatímco ruční vysavače ovládáte pomocí teleskopické tyče, poloautomatičtí či plně automatičtí pomocníci vysávají samostatně za pomoci membrány a podtlaku z filtračního zařízení. Vysavače se totiž velmi jednoduše napojí na bazénovou filtraci a využívají její sací sílu pro odvod špinavé vody. Plně automatické vysavače jsou vybavené vlastním motorem a elektronikou řídící provoz pohybu.

Tip: Další možností, jak udržet bazénovou vodu čistou, je pravidelné používání UV lampy. Díky svému záření dokáže snížit spotřebu chloru na nejnutnější minimum. 

Pro hrdé milovníky vysávání

Péče o bazén odshora dolů

Je pro vás péče o bazén nezvladatelným maratónem? Vsaďte na osvědčené pomocníky, kteří každý běh promění v příjemný klus rovinkou. Položením bazénu na vhodnou podložku jej ochráníte před protrhnutím a plísněmi.
Přestaňte do zblbnutí vybírat napadané nečistoty síťkou připevněnou na teleskopické tyči. Raději bazén přikrývejte kvalitní plachtou, která udrží kvalitu bazénové vody i při deštivých dnech, mírně vám vypomůže s ohřevem vody a poslouží velmi dobře také k zazimování bazénu.

Rada z praxe: pokud vám to počasí dovolí, vlezte do bazénu a několikrát ho po obvodu obejděte. Vzniklý vodní vír snese nahromaděné nečistoty doprostřed bazénu, odkud je pak jednoduše vyndáte hladinovou síťkou. Druhou možností pro vás je zvolit z bohaté nabídky zastřešení bazénu, které má oproti bazénové plachtě či fólii sice vyšší pořizovací náklady, ale výsledek potěší nejen sousedovo oko. 

Tip: Pořízením solární plachty zabijete dvě mouchy jednou ranou. Lusknutím prstu vyřešíte nejen zachytávání nečistot, ale teplota vody se zvedne až o několik stupňů.

Díra ve vašem bazénu nemusí nutně znamenat koupi nového. Nejprve se ujistěte, odkud voda uniká. Praktickým pomocníkem pro správnou a rychlou detekci může být například potravinářské barvivo. Smíchejte pár kapek potravinářského barviva s vodou v bazénu a vyčkejte - protržená plachta obarvenou vodu nasaje. Na poškozené místo i záplatu naneste speciální lepidlo a záplatu následně silně a krátce přiložte na natržené místo. Dbejte na přesné překrytí, jelikož pozdější korekce již nebude možná.

5 základních pravidel pro používání bazénu

Chce se vám plakat při každém čištění bazénu? Neustále čistíte, dezinfikujete, chlorujete a výsledek přesto pořád neodpovídá vašim představám. Někdy přitom stačí tak málo. 

  1. Než skočíte do bazénu, nechte nejprve opalovací přípravky vstřebat do kůže. 

  2. Nešetřete! Někteří lidé s vidinou zdánlivého snížení nákladů čistí svůj bazén skalicí a savem. Voda je sice na první pohled čistá, zdravotní následky ovšem mohou být velmi závažné. 

  3. Čas od času je nutné vodu v bazénu obměnit či odpustit a naplnit novou. Pot, opalovací krémy a další organické nečistoty totiž reagují s aktivním chlorem v bazénu a vzniká tzv. vázaný chlor, který již není v dezinfekci účinný. 

  4. Zahradní sprchy či vaničky na nohy jsou odborníky na prevenci. Před koupáním se vysprchujte a nohy očistěte od trávy či kamínků, případně je smyjte proudem zahradní hadice

  5. Do bazénu nikdy neskákejte. Využívejte raději bazénové schůdky

Jak vybrat solární sprchu?

Jak správně zazimovat bazén?

Nepodceňujte zazimování, protože správná příprava bazénu na zimní odpočinek vám usnadní zahájení jarního provozu. V případě, že vodu na zimu nevypouštíte, je nutné do ní přilít přípravek působící proti tvorbě řas, bakterií a usazování vápníku. Po aplikaci speciálního přípravku na zazimování snižte hladinu vody zhruba o 20 cm. Nelekněte se – odpuštěním vody vzniknou viditelné usazeniny, které očistěte vhodným čisticím přípravkem. Odmontujte bazénové příslušenství a bazén zakryjte krycí fólií či plachtou.   

Podobné články: