Barvení vlasů - možnosti, postup a na co si dát pozor

Připomíná vaše barva vlasů myší šeď, chcete osvěžit přirozený měděný odstín nebo už vás začaly trápit šediny? Odpovědí je barva na vlasy! Barvení vlasů ale není jen tak a v možnostech i postupech se leckdo snadno ztratí. Jak na to, abyste si vlasy hrůzou nevytrhali?

Připomíná vaše barva vlasů myší šeď, chcete osvěžit přirozený měděný odstín nebo už vás začaly trápit šediny? Odpovědí je barva na vlasy! Barvení vlasů ale není jen tak a v možnostech i postupech se leckdo snadno ztratí. Jak na to, abyste si vlasy hrůzou nevytrhali?

Doba čtení 8 min.
Kateřina, redakce Heureka.cz

Barva na vlasy - jaké jsou druhy a možnosti?

Permanentní barvy na vlasy

Trvalé čili permanentní barvy na vlasy pronikají hluboko do vlasu, pomalu se vymývají a mají dlouhodobý efekt. Při správné péči vydrží beze změny i 2 měsíce. Dobře kryjí šediny a skvěle poslouží i v případě, kdy chcete zcela změnit barvu svých vlasů.

Vybírat můžete z běžných barev pro domácí barvení a z profesionálních barev na vlasy určených kadeřníkům. U těchto profesionálních variant najdete velké množství odstínů barev na vlasy, je však třeba k nim dokoupit oxidační činidlo a práce s nimi tak může být složitější.  

Semipermanentní barvy na vlasy

Semipermanentní barvy pronikají do střední části vlasu a jejich výdrž a účinek jsou tak oproti permanentním barvám slabší. Vydrží cca 20 umytí a díky tomu tak můžete vyzkoušet i bláznivější odstíny růžové, modré či zelené barvy. Vyrábí se také ve formě barevné masky na vlasy, která vlasy obarví, ale zároveň jim dodá výživu, lesk a hydrataci.

Tip: Narazit můžete i na demi-permanentní barvy na vlasy, které déle vydrží, je v nich málo peroxidu a neobsahují amoniak. Jde o kompromis mezi permanentními a semipermanentními barvami. 

Přelivy, barevné šampony a vymývací barvy na vlasy

Přelivy na vlasy vydrží ještě kratší dobu a vymyjí se zhruba za 15 umytí. Můžete tak barvy častěji měnit, ale hodit se to také bude v případě, kdy s výsledným odstínem nejste spokojené. Přelivy a barevné šampony jsou skvělé k oživení stávajícího odstínu vlasů, ke sjednocení barvy a dodání lesku. Často tak mohou vlasy osvěžit a ochránit je před okolními vlivy. Nevýhodou může být to, že kvůli nízkému obsahu chemie s nimi vlasy výrazně nezesvětlíte.

Vymývací či smývatelné barvy využijete třeba pro speciální příležitost, kdy chcete na krátkou dobu výrazně změnit barvu vlasů. 

Přírodní barvy na vlasy

Přírodní barvy na vlasy se pyšní přírodním složením bez nežádoucí chemie. Jsou ekologické, neničí vlasy a vyhnout byste se s nimi měli i alergickým reakcím. Vlasy vyživí a dodají jim lesk, jelikož do vlasů nepronikají, ale obalují jejich povrch. Mezi nejznámější typy patří henna na vlasy, která se vyrábí z listů henovníku obsahujících velké množství červených barviv.

Vzhledem k přírodnímu složení jsou i odstíny přírodní a výsledná barva je vždy odvislá od původního zbarvení vlasů. S přírodní barvou tmavé vlasy nezesvětlíte a pozor si dejte i v případě, kdy přecházíte z chemického barvení na přírodní. V takovém případě se doporučuje udělat několikatýdenní pauzu a novou barvu předem vyzkoušet na jednom schovaném pramínku.

Alternativy k barvám na vlasy

Chystáte se na párty, čeká vás karneval nebo vás láká vyzkoušet si jiný odstín vlasů? Pak jsou pro vás ideální dočasné barvy na vlasy, které s dalším umytí z vlasů zmizí. Barevný sprej na vlasybarevné tužidlo na vlasy, gel, vosk či pudr dodají žádanou barvu, zakryjí odrosty nebo třeba oživí stávající barvu bez obav dlouhotrvajících účinků. Stejně fungují i vymývací barvy na vlasy zmíněné výše.

Jak vybrat barvu na vlasy?

Postup barvení vlasů a potřebné pomůcky

Nejprve si pořiďte či připravte vše, co byste při barvení vlasů mohli potřebovat:

Základní postup barvení je zpravidla shodný. Od posledního mytí vyčkejte 1-2 dny, aby se vlasová pokožka obalila mazem, čímž se ochrání před popálením barvou. Cca 1 den předem také proveďte test reakce pokožky a vlasů. Trochu barvy naneste na předloktí a pramen ve spodní části hlavy, abyste viděli, jak vlasy barvu přijmou a zda vaše pokožka není na barvu alergická.

Vlasy si pořádně rozčešte a od čela k týlu rozdělte pěšinkou napůl. Tyto části rozdělte ještě napůl pěšinkou kolmou k té první tzn. od ucha k uchu přes nejvyšší bod hlavy. Pokud máte hodně husté vlasy, rozdělte je na více menších sekcí. Pokud to výrobce nedoporučuje jinak, barvu vždy nanášejte na suché vlasy.

Dle návodu si rozmíchejte barvu a ihned začněte s její aplikací. Nejsnazší je barvu nanášet po sekcích odspoda nahoru, nejprve na konečky a délky až poté ke kořínkům. Je však třeba přihlédnout k tomu, zda barvíte tzv. panenské nebarvené vlasy, dobarvujete odrosty, barvíte šedé vlasy nebo odbarvujete a zesvětlujete. Po nanesení barvy vlasy pročešte, aby se barva rovnoměrně rozprostřela. Zamotejte je, můžete nasadit např. koupací čepici a na hodinkách nastavte doporučený čas působení.

Po obarvení vlasy opláchněte a naneste masku na vlasy či kondicionér. S prvním šamponovým mytím se obecně doporučuje vyčkat alespoň 2 dny, aby se barva hezky přichytila.

Typy vlasů a jak o ně pečovat

Jak barvit nebarvené vlasy, odrosty nebo šedé vlasy a jak odbarvovat?

  • Barvení přírodních panenských vlasů: Vlasy připravte dle popisu výše, ovšem barvu nanášejte od kořínků ke konečkům.

  • Dobarvování odrostů: Na připravené vlasy barvu naneste nejprve v oblasti odrostů, nechte ji působit dle doporučení výrobce. V případě potřeby oživení odstínu ji ke konci působení můžete lehce stáhnout i do délek. Pozor však na vrstvení barvy, které způsobuje nehezké ztmavování délek a konečků. 

  • Barvení šedých vlasů: Šedé vlasy jsou vůči přijímání pigmentů odolnější, a proto je třeba volit vysoce krycí barvy - ideálně speciálně určené k barvení šedivých vlasů. Pokud máte šedivé jen některé partie, začněte s nanášením barvy u nich a poté pokračujte k ostatním částem hlavy. 

  • Odbarvování a zesvětlování vlasů: Připravte si dostatečné množství odbarvovače či zesvětlovače tak, aby byly vlasy silně pokryté - přípravek nepění, nerozetřete jej jako barvu na vlasy a musí vydržet po celou dobu působení vlhký. Při odbarvování dosud nezesvětlených vlasů naneste barvu nejprve do délek a na konečky, cca 2 cm od pokožky hlavy. Nechte působit většinu doporučené doby a až ke konci naneste zesvětlovač i na kořínky. Teplo hlavy totiž způsobuje rychlejší vyvíjení barvy.
    Pokud zesvětlujete pouze odrosty, aplikujte barvu jen na ně a dejte si pozor, abyste nezasahovali do již odbarvených částí. To by mohlo způsobit upálení a lámání vlasů.
    Během působení by zesvětlovač neměl vyschnout, jinak přestane fungovat. Proto je vhodné vlasy zakrýt koupací čepicí či alespoň sáčkem, které jste předtím zevnitř zvlhčili vodou. Další možností je balit sekce vlasů do alobalu. Vyšší teplota, která se během odbarvování při chemické reakci tvoří, zvyšuje účinnost procesu zesvětlování, a pokud tedy vlasy zakrýváte, častěji je kontrolujte. Rozhodně je nezkoušejte během odbarvování např. fénovat. 

Tip: Pokud si nejste jisti, nemáte s barvením zkušenosti a nechcete o vlasy přijít, navštivte kadeřníka.

Péče o barevné vlasy

Vlasy samozřejmě lze mýt a hydratovat libovolnou kosmetikou, to se však může podepsat na jejich kvalitě i výdrži barvy. Ideálně tak volte šampony na barvené vlasy, kondicionéry a masky na barvené vlasy, které jsou šetrnější a hezky udrží i osvěží zvolenou barvu. Dle zvolené barvy seženete i kosmetiku určenou pro ten daný odstín (pro červené vlasy, šedé, hnědé...). To se doporučuje zejména u blond vlasů, kdy šampony, kondicionéry a masky často obsahuje fialové či modré pigmenty k potlačení nežádoucích žlutých a oranžových odlesků.
Další výživu vlasům dodáte pomocí sér na barvené vlasy, krémů, sprejů, olejů kúr na obarvené vlasy.

Jak barvené vlasy mýt a čeho se vyvarovat

Barvené vlasy byste měli umývat co nejméně, co nejkratší dobu a co nejchladnější vodou. Barva se z vlasů postupně vymývá a bledne, časté mytí a horká voda to tak jen uspíší. Zvlášť u červených odstínů se připravte na viditelné vymývání a neděste se barvy vody z mytých vlasů. Znamená to i to, že se v případě deště nějaká ta kapka může podepsat i na vašem světlém oblečení. 

Barveným vlasům škodí chlorovaná a mořská voda, před kterou je třeba je chránit koupací čepicí nebo alespoň kosmetikou. Jinak můžete skončit s vysušenou slámou.

I slunce vlasy vysušuje a zesvětluje, je tak třeba je chránit speciální kosmetikou s UV ochranou nebo nosit pokrývku hlavy. Alternativně můžete vlasy přestříkat opalovacím sprejem. 

Tip: Chystáte se na dovolenou a zvažujete rychlé oživení barvy? Pokud to není nezbytně nutné, barvení odložte. Mořská voda, bazén i prudké slunce mohou z vlasů barvu vysát a zbytečně je vysušit.

Jak vybrat šampon na vlasy?   Jak vybírat přípravky k regeneraci vlasů?

Barvení vlasů v těhotenství a při kojení

Zda vlasy v těhotenství barvit, či ne, je často propírané téma. Nepopiratelným faktem je, že většina dostupných barev na vlasy obsahuje chemické látky. Ty by však škodlivé ani toxické být neměly, a to ani pro těhotné ženy. Dopad na vývoj plodu je však neznámý a názory se liší.
Dalším faktorem je změna množství hormonů v ženském těle, které ovlivňují nejen celkovou kvalitu vlasů, ale vliv mohou mít i na reakci hřívy na vybranou barvu na vlasy.

Pár základních doporučení zní:

  1. Barvení vlasů se vyhněte alespoň v prvním trimestru, kdy se vyvíjí orgány miminka.

  2. Volte raději přírodní barvy na vlasy s minimálním či nulovým obsahem chemických látek. Ideálně tak zkuste např. hennu.

  3. Koukejte se na obsah amoniaku, kterému byste se měli vyhnout. Zvlášť se vyskytuje u zesvětlovačů.

  4. Při aplikaci se snažte barvu na vlasy nenanášet hned k pokožce hlavy

  5. Před každým barvením si udělejte test reakce vlasů i pokožky na zvolenou barvu na vlasy. A to i u oblíbené a dlouho používané barvy.

  6. Bezpečnou alternativou k barvám na vlasy jsou barevná tužidla, barevné pudry a barevné spreje. S těmi můžete zaexperimentovat a dočasně vyzkoušet zcela nový odstín, ale i zakrýt odrosty.

Info: Stejná pravidla a doporučení platí i u barvení vlasů při kojení.

Podobné články: