Apple Vision Pro: Konečně průlom na poli virtuální reality?

O tom, že se Apple jednou s chutí vrhne na virtuální a rozšířenou realitu (VR a AR) se mluví už pěknou řádku let. A na letošní vývojářské konferenci WWDC jsme se konečně dozvěděli, co si to ti inženýři a designéři z Cupertina ve finále vysnili. Jsou to VR brýle s názvem Apple Vision Pro, v nichž se elegantně prolínají dva světy – svět skutečný se světem virtuálním. Budou nové brýle stejně revoluční jako kdysi iPhone a přemění zcela způsob toho, jak trávíme volný čas a jak pracujeme?

O tom, že se Apple jednou s chutí vrhne na virtuální a rozšířenou realitu (VR a AR) se mluví už pěknou řádku let. A na letošní vývojářské konferenci WWDC jsme se konečně dozvěděli, co si to ti inženýři a designéři z Cupertina ve finále vysnili. Jsou to VR brýle s názvem Apple Vision Pro, v nichž se elegantně prolínají dva světy – svět skutečný se světem virtuálním. Budou nové brýle stejně revoluční jako kdysi iPhone a přemění zcela způsob toho, jak trávíme volný čas a jak pracujeme?

Doba čtení 10 min.
Kateřina, redakce Heureka.cz

Co je to Apple Vision Pro?

Apple Vision Pro jsou v zásadě brýle pro virtuální realitu (VR) a pro rozšířenou realitu (AR) – souhrně tedy pro realitu smíšenou. Apple je ale prezentuje hlavně jako počítač – brýle totiž nepotřebují být k ničemu připojeny – a jako vůbec prvního představitele éry „spatial computing“ (prostorové práce s počítačem). Jestli je to jen marketingový žargon, nebo naopak trefná předpověď budoucnosti, to už necháme na vás.

Na rozdíl od klasických VR headsetů vás Apple Vision Pro úplně neizolují od skutečné reality. Respektive bude jen a jen na vás, jak moc se necháte jimi vytvářenou virtuální realitou pohltit. Její „intenzitu“ budete mít doslova pod palcem – budete ji moct ovládat otáčecí korunkou přímo na brýlích.

Apple po dlouhou dobu zpovzdálí nenápadně pozoroval vývoj technologií VR a AR a trpělivě vyčkával na svou šanci. Jako ostatně už mnohokrát v minulosti – například u mobilních telefonů před představením svého iPhonu. Nyní se proto nabízí otázka, jestli se mu stejně jako u mobilů podaří oblast smíšené reality zcela ovládnout a konečně ji dostat do mainstreamu. 

Budeme za pár let všichni trávit své dny ve virtuální realitě a dáme sbohem našim monitorům a televizím? Na to zatím nedokážeme odpovědět, ale budoucnost smíšené reality konečně začíná vypadat vcelku optimisticky.

Nejvýkonnější Mac historie a další novinky z Apple WWDC 2023

Předpokládaná cena a dostupnost Apple Vision Pro

Očekávaná cena

První překážkou na cestě do zářné budoucnosti je ale hned cena Apple Vision Pro.

  • Brýle budou totiž začínat na 3 499 amerických dolarech, což je v přepočtu přibližně 77 000 korun, a to navíc bez cel a bez zdejších daní.

A ne, to opravdu není málo. Trocha potřebného kontextu: aktuálně nejpopulárnější brýle pro virtuální realitu Meta Quest 2 se prodávají za cenu kolem 12 000 korun. A jejich nedávno oznámený nástupce Meta Quest 3 by měl cenově začínat na 499 dolarech, což se s daní nejspíš vyšplhá přibližně na 15 000 korun. Dokonce i cena prémiových brýlí Meta Quest Pro se pohybuje „jen“ kdesi pod metou 40 000 korun. Apple Vision Pro prostě nebudou brýle pro každého a užijí si je hlavně časní osvojitelé, kteří nemají hluboko do kapsy.

Nejlepší brýle pro virtuální realitu

Datum prodeje

  • Brýle by se měly v obchodech objevit začátkem roku 2024. O přesné datum se s námi Apple zatím nepodělil.

Problémem je, že se zpočátku objeví jen v obchodech v USA a ne v Evropě nebo jinde ve světě. A to, jestli se první generace Apple Vision vůbec někdy dostane až k nám do Česka, si raději ani nedovolíme hádat. Nepřekvapilo by nás, kdybychom se oficiálně dočkali až jedné z nadcházejících generací.

Proč právě Pro?

Jméno představených brýlí nám říká jednu věc: Apple bez pochyb připravuje i standardní verzi bez přídomku „Pro“. Jinak by jeho použití nedávalo mnoho smyslu. A tato další verze by mohla a měla být cenově dostupnější.

Jak vybrat VR brýle?

Povědomý a přitom kuriózní design

Povědomé prvky designu

Designově se na první pohled nepouští Apple Vision Pro do žádných experimentů. Brýle od Apple vypadají jako kterékoliv jiné VR brýle a tvoří je:

  • velký přední skleněný panel s hliníkovými okraji, na jehož opačné straně se skrývají dva displeje – jeden na každé oko,

  • k této „skořápce“ je magneticky připojený tzv. „Light Seal“, což je příjemné těsnění, jehož podoba se přizpůsobí tvaru vašeho obličeje a jehož úkolem je zatemnit okolí

  • a k hlavě pak vše připevníte pomocí elastického, širokého, propleteného řemínku.

Celý design je přitom modulární. Jednotlivé části od sebe tak můžete snadno odpojit a připojit k nim takové, které více odpovídají velikosti a tvaru vaší hlavy a obličeje. Prostě se nemusíte bát, že by vám brýle neseděly. A nejenže se vám přizpůsobí velikostně, ale i obrazově – takže pokud jste závislí na dioptrických brýlích, nezoufejte, v prodeji se objeví magnetické čočky od Zeiss, které snadno připojíte k displejům.

Na řemínku se kromě kolečka pro utažení nacházejí také malé prostorové reproduktory. Žádná sluchátka do uší, ale opravdu reproduktory, takže i při poslechu hudby nebo při sledování filmů budete pořád vědět, co se děje kolem vás. Reproduktory by navíc měly pracovat s akustikou místnosti, ve které zrovna jste, a měly by jí přizpůsobovat kvalitu a hlasitost zvuku.

„Eyesight“

Zatím jsme u designu nenarazili na nic zvláštního, ale žádný strach, teď to přijde.

Začněme u předního skleněné panelu. Ten v sobě – na rozdíl od jiných VR brýlí – skrývá jeden velký displej. K čemu vám bude displej, na který nevidíte? Vám k ničemu, ale lidem ve vašem okolí bude dávat najevo, na co se zrovna soustředíte. Pokud budete například fungovat v režimu rozšířené reality a někdo se s vámi bude chtít bavit, na displeji se objeví vaše oči – jako kdyby byly brýle transparentní (nebo jako kdybyste na sobě měli brýle na lyže). A naopak pokud budete zrovna pohlcení virtuální realitou, displej ukáže místo vašich očí jen jakousi barevnou mlhu.

Ale není to tak, že by vás někdo tajně pozoroval a vy jste o tom nevěděli. I vy uvidíte v brýlích kohokoliv, kdo se kolem vás zrovna mihne. 

Externí baterie

Pojďme dál a pozastavme se u baterie. Tu totiž nenajdete přímo v brýlích. Je k nim připojena opleteným kabelem. Důvodem tohoto řešení je samozřejmě udržení hmotnosti brýlí na rozumné hodnotě – pohodlí zde zvítězilo nad elegancí. Máte-li mít brýle na hlavě a na nose třeba několik hodin v kuse, každý gram o sobě dá vědět.

Baterie má podobu drobné hliníkové krabičky, která se vám snadno vměstná do kapsy u kalhot. Její výdrž na jedno nabití činí až 2 hodiny. Brýle ale můžete samozřejmě taky připojit do zásuvky a časový limit vyměnit za omezení délkou kabelu.

Ovladače? K čemu?

Nejzajímavější na celém designu je ale teprve až úplná absence jakýchkoliv fyzických ovladačů. Nemyslíme jen jejich absenci v balení s brýlemi. Nebudete nucení si je koupit zvlášť za nějakou šílenou cenu. Apple jednoduše žádné ovladače prodávat nebude a brýle budete ovládat jen svým zrakem a pomocí gest a hlasových pokynů.

Jsme moc zvědaví, jak tohle bude fungovat v praxi. Apple si ale v tomto směru věří natolik, že pro ovládání prý nebudou ani potřeba žádná velkolepá gesta. Ruce budete moct mít klidně v klíně a ona už je jedna z kamer či jeden ze senzorů nějak zachytí. 

Nejlepší hry pro virtuální realitu

Co všechno brýle umí?

Označovat Apple Vision Pro jen jako „brýle“ není úplně přesné. Zvlášť když si uvědomíme, co všechno dovedou a kolik zařízení jsou u nás doma a v kanceláři schopné nahradit. Jsou počítačem, televizí, domácím kinem, herní konzolí, webkamerou, 3D kamerou a kdo ví, čím vším dalším. Potenciál mají neuvěřitelný. Jednou by mohly možná i nahradit naše mobilní telefony, ale to už předbíháme.

Vnitřní displeje

Vše se točí kolem dvou drobných ostrých micro-OLED displejů na vnitřní straně brýlí, z nichž každý svou velikostí přibližně odpovídá poštovní známce. Dohromady ale displeje disponují až 23 miliony pixelů! Do každého tradičního pixelu totiž Apple vměstnal celkem 64 menších pixelů! Představte si, že máte před každým svým okem jednu luxusní 4K televizi a to tak nějak odpovídá zážitku z Apple Vision Pro. Šance, že byste byli schopni rozeznat jednotlivé pixely je malá, natož abyste pak mezi nimi dokonce viděli nějaké mezery (což je jinak při sledování běžných displejů zblízka celkem časté).

Bez hranic

Co to ale znamená v praxi? Že si ve svém virtuálním světě budete moct třeba „vyčarovat“ plátno které bude větší než ty v kinech, a na něm si budete moct pustit kterýkoliv film se vám zamane – včetně snímků ve 3D. 

Nebo si budete moct doma postavit svou virtuální kancelář a vyskládat si v ní tolik obrazovek a aplikací, kolik se vám zamane – nalevo vám poběží video YouTube, přímo před sebou budete mít otevřené tabulky v Excelu a po pravé straně budete mít prohlížeč, z kterého budete čerpat informace. Například... Okna přitom budou tak velká, jak jen chcete, a umístit je budete moct kdekoliv v trojrozměrném prostoru. A nebudete přitom ani omezení velikostí svého obývacího pokoje. Stačí pootočit korunkou na brýlích a přesunout se z rozšířené reality do té virtuální a tam už žádná omezení neexistují.

Kamery a senzory

U virtuální a rozšířené reality ale nehrají prim jen displeje. Minimálně stejně tak důležitou roli plní i všelijaké kamery a senzory a Vision Pro jich má na rozdávaní. Ty vnější snímají vaše okolí a například gesta rukou a ty vnitřní zase sledují pohyb vašich očí a mohou je pak i promítat na vnějším displeji. 

Z toho, co jsme zatím slyšeli, fungují tyto snímače až neuvěřitelně spolehlivě – skoro jako by četly vaši mysl. Ale ony také musí, protože kdyby tak nefungovaly, neměli byste jak brýle ovládat. Váš zrak je vlastně jakýmsi kurzorem myši. To, kam se zrovna díváte, slouží pro označování ikonek. A pokud chcete na něco kliknout, stačí se palcem dotknout ukazováčku. Určitě to bude znít klišoidně, ale že bychom se konečně přece jen dočkali toho, co jsme před 20 lety viděli v Minority Report?

Zabudované kamery mají pak i jednu nečekanou funkci. Jsou schopné snímat 3D fotky a 3D videa, která si pak v budoucnu budete moct v brýlích nostalgicky přehrávat a cítit se, jako kdybyste to zažívali znovu. Tuto funkci pak využijete i při videokonferencích. Brýle si nejdříve nasnímají vaši podobu a z ní pak vytvoří vašeho realistického 3D avatara. A právě on vás bude „reprezentovat“ během videohovorů a videokonferencí, zatímco vy budete mít na hlavě své VR brýle.

Výkonově žádný lenoch

Brýle pohání ověřený čip Apple M2. To je stejný hardware, o který se opírá i velká spousta současných Maců, MacBooků a iPadů. Čip je to tichý a dobře optimalizovaný. Ani pod silným náporem se zásadněji nepřehřívá (i tak ale mají brýle zabudované otvory a systém chlazení), je to prostě ideální parťák pro takto kompaktní brýle. A rozhodně mu nic nechybí ani ze strany výkonu. Právě proto se zde bude starat o funkčnost operačního systému a všech aplikací.

Apple M2 ale není jediným čipem na palubě. Sekundovat mu bude úplně nový čip Apple R1. Ten bude svým výkonem zajišťovat funkčnost všech těch zmíněných senzorů a kamer. Každá sebekratší prodleva totiž dokáže ve virtuální realitě dost nalomit tolik žádaný pocit pohroužení se. Vše musí probíhat co nejrychleji a nejplynuleji a s Apple R1 by tomu tak nemělo nic stát v cestě.

Nejlepší televize současnosti

visionOS: Nový operační systém

Nyní už víme, že Apple Vision Pro jsou spíš počítačem než brýlemi. A jako každý jiný počítač běží i tento na nějakém operačním systému – konkrétně na novém visionOS. Jeho estetika bude uživatelům Apple produktů hodně povědomá – visionOS si z macOS, z iOS a z iPadOS ale určitě bere mnohem víc než jen jejich vzhled. Očekáváme, že bude také stejně minimalistický a snadno použitelný jako víceméně kterýkoliv software od Apple.

visionOS si ale jen nepůjčuje to, co už umí jeho předchůdci, ale přichází i s něčím vlastním. Zaprvé je prvním opravdu „prostorovým“ 3D operačním systémem, ve kterém nejste omezení nějakou dvourozměrnou plochou. A v jeho vzhledu se například odráží vaše aktuální okolí. Ikonky a okna vrhají stíny na nábytek ve vašem opravdovém obývacím pokoji a dokonce se v nich odráží světla a barvy kolem vás.

Na to, že jde o první verzi, vypadá visionOS parádně. Otázkou zůstává, jak to nakonec bude celé fungovat a hlavně co všechno bude na systému fungovat.

Podporované aplikace

Možná vás trápí otázka, proč Apple oznámil brýle už teď, když je nám jejich vydání ještě minimálně půl roku vzdálené? Apple tak učinil z jednoduchého důvodu – aby dal šanci vývojářům se se zařízením seznámit a potenciálně pro něj vyvinout a přizpůsobit mu velkou spoustu aplikací.

Apple slibuje, že brýle budou podporovat tisícovky již existujících aplikací. Jen je místo dotykového displeje, nebo klávesnice a myši budete holt ovládat zrakem, gesty a hlasem. I když vlastně nemusíte! Brýle Apple Vision Pro totiž podporují Magic Keyboard a Magic Trackpad, a dokonce i ovladače k PlayStation 5 a k Xboxu.

A navíc je lze pomocí Bluetooth propojit s Macem, a to jen tím, že se na svůj Mac podíváte a v rozšířené realitě se automaticky začne v reálném čase zrcadlit jeho obrazovka.

O bezpečnost a soukromí brýlí se bude starat Optic ID. Brýle si zapamatují podobu vaší duhovky a před každým použitím zkontrolují, že jste to opravdu vy (a ne váš zvědavý sourozenec). 

Budoucnost VR

Bude Apple Vision Pro pro Apple a pro Tima Cooka stejně velkou věcí jako Mac a iPhone pro Steve Jobse? Rozšíří se během pár let bleskovou rychlostí do každé domácnosti a nahradí v našich kapsách mobilní telefony? Myslíme si, že to nebude záviset ani tak na samotném Applu jako na vývojářích a na tom, co všechno se jim pro tyto brýle podaří připravit a jakou cestu jim tím přichystají.

Představení PlayStation VR2

Podobné články: