Bez kapesníku nedáte ani ránu a při každém smrknutí v tramvaji si od vás cestující odsedají? Alergie je prevít zahrnující sezónní sennou rýmu, potravinové intolerance s ekzémem či astmatem i chronická onemocnění.
Prach a pylová alergie
Alergie na prach a pyly často bývá velice intenzivní. Nejčastěji se během alergické reakce setkáte s ucpaným nosem, svěděním kolem rtů či očí, rýmou a dráždivým kašlem. Nejúčinnější prevencí je dostatečné větrání, uklízení a utírání prachu. Pokud vás nepříjemné příznaky přeci jen dostihnou, sáhněte po osvědčených volně prodejných lécích na alergii, které vám rychle uleví.
Přivítejte jaro bez pavučin
Potravinová alergie
Potravinové alergie či intolerance jsou velice nepříjemnou záležitostí zasahující do vašeho každodenního života. Potravinová alergie se projevuje individuálně, nejčastěji však ve formě zvracení, oteklého jazyka či obličeje, brnění v ústech, žaludečních křečí, dušnosti, průjmu nebo zácpy či dokonce krvácení v oblasti konečníku. V případě, že se u vás potravinová alergie potvrdí, nezoufejte. Řešením je danou potravinu úplně vyřadit, nahradit ji něčím podobným nebo využít nabídku specializovaných obchodů, kde seženete například bezlaktózové či bezlepkové potraviny.
K šesti nejznámějším a nejčastějším potravinovým alergenům patří:
mléko a mléčné výrobky,
lepek,
ryby,
arašídy či vlašské ořechy,
mořské plody,
sója.
Alergie na zvířata
Nebojte, nemáte alergii na svého domácího mazlíčka, ale na složky běžně se vyskytující v jeho srsti. Jedná se nejčastěji o bílkovinu ze zvířecího potu v kombinaci s chlupy. Nemusíte se hned domácího mazlíčka zbavovat, ale je nutné dodržovat několik základních hygienických pravidel. Rozhodně nepouštějte svého chlupáče do postele, vyhraďte mu konkrétní prostor v domácnosti a často pečlivě vysávejte ideálně vysavačem pro alergiky. Po každém pohlazení si umyjte ruce mýdlem a mazlíčka koupejte alespoň dvakrát týdně vhodnými prostředky na srst.
Bodnutí hmyzem
Kdo by někdy neřešil včelí nebo vosí bodnutí. Věděli jste ale, že i takové bodnutí od komára dokáže pěkně zavařit? Reakce na hmyzí bodnutí jsou různé, nejčastěji se však můžete setkat s otokem v místě vpichu, poklesem krevního tlaku, svěděním či zarudnutím kůže, dušností, vyrážkou, kašlem, pocitem závratě a točením hlavy. Prvním pomocníkem při bodnutí hmyzem je pro vás volně prodejný lék v podobě mastičky či kapek.
Léky
Příbalové letáky jakéhokoliv léku jsou samostatným literárním žánrem. Mnozí říkají, že je lepší je nečíst, jelikož se příznaky i bez požití léku u citlivých jedinců dostavují brzy po přečtení. Příbalové letáky však rozhodně čtěte, protože pár řádek vás může zachránit před nepříjemnými komplikacemi. Při užívání léku se vždy řiďte rady lékaře či lékárníka a v případě vedlejších nežádoucích účinků, ke kterým patří například otok jazyka, rtů a obličeje, vyrážka či svědění, vyhledejte neprodleně lékařskou pomoc.
Nejzajímavější alergie, o kterých jste možná ještě neslyšeli
Potenciálním alergenem může být prakticky cokoliv, kdekoliv a kdykoliv. Jestli se bojíte sníst kousek obilného chleba, pamatujte, že to může být zajímavější. Věděli jste, že je možné mít alergii na vodu, vlastní sperma či pot, vitamín C, slunce či nízké teploty?
Jak se zachovat během anafylaktickém šoku?
Anafylaktický šok je život ohrožující stav. Jedná se o velmi silnou imunitní odpověď na jinak neškodný alergen. Dostavit se může jak bezprostředně po kontaktu s alergenem, tak i několik hodin poté. Identifikovat jej můžete prostřednictvím těchto příznaků: návaly tepla, svědění, dušnost, pískání v uších, otoky, nízký krevní tlak, změny srdečního rytmu, mdloby, pocity závratě, úplná ztráta vědomí. Při podezření na anafylaktický šok vždy rychle vyhledejte lékařskou pomoc.