Alergie na alergii?

Alergie se stala součástí vašeho života a máte na ni doslova alergii. Toužíte si přivonět k jarnímu tulipánu, neřešit chlupy sousedovy kočky a v obchodě moct bez povšimnutí přejít bezlepkové pečivo. Naučte se řešit příčiny a ne jenom následky. S námi to dáte!

Alergie se stala součástí vašeho života a máte na ni doslova alergii. Toužíte si přivonět k jarnímu tulipánu, neřešit chlupy sousedovy kočky a v obchodě moct bez povšimnutí přejít bezlepkové pečivo. Naučte se řešit příčiny a ne jenom následky. S námi to dáte!

Doba čtení 6 min.
Kateřina, redakce Heureka.cz

Co je vlastně alergie a jak vzniká?

Alergie je individuální a nepřiměřená reakce vašeho imunitního systému na alergeny vyskytující se běžně ve vašem okolí. Pokud tedy váš imunitní systém reaguje na látky běžně neškodné, máte alergickou reakci. 

První váš kontakt s potenciálním alergenem proběhne pravděpodobně v mírumilovné atmosféře. Nějaký čas totiž trvá, než si váš imunitní systém vytvoří na daný druh alergenu citlivost. Jakmile se vaše tělo naučí daný alergen rozpoznávat, může začít při kontaktu s ním automaticky a někdy i velice rychle vytvářet protilátky vyvolávající alergickou reakci.

Někdy je obtížné rozeznat, jestli jste skutečně alergičtí, nebo jste pouze onemocněli například chřipkou. Napovědět vám může sezónnost a opakování se výskytu příznaků. Vždy se zamyslete, jestli vás příznaky provázejí celý den či se váš stav zhoršuje jen v určitých místnostech, při kontaktu s nějakou věcí apod. Ať už se přikláníte k jakékoliv variantě, je vhodné navštívit odborníka – alergologa.

Jaké jsou nejčastější typy alergenů?

Bez kapesníku nedáte ani ránu a při každém smrknutí v tramvaji si od vás cestující odsedají? Alergie je prevít zahrnující sezónní sennou rýmu, potravinové intolerance s ekzémem či astmatem i chronická onemocnění

Prach a pylová alergie

Alergie na prach a pyly často bývá velice intenzivní. Nejčastěji se během alergické reakce setkáte s ucpaným nosem, svěděním kolem rtů či očí, rýmou a dráždivým kašlem. Nejúčinnější prevencí je dostatečné větrání, uklízení a utírání prachu. Pokud vás nepříjemné příznaky přeci jen dostihnou, sáhněte po osvědčených volně prodejných lécích na alergii, které vám rychle uleví.

Přivítejte jaro bez pavučin

Potravinová alergie

Potravinové alergie či intolerance jsou velice nepříjemnou záležitostí zasahující do vašeho každodenního života. Potravinová alergie se projevuje individuálně, nejčastěji však ve formě zvracení, oteklého jazyka či obličeje, brnění v ústech, žaludečních křečí, dušnosti, průjmu nebo zácpy či dokonce krvácení v oblasti konečníku. V případě, že se u vás potravinová alergie potvrdí, nezoufejte. Řešením je danou potravinu úplně vyřadit, nahradit ji něčím podobným nebo využít nabídku specializovaných obchodů, kde seženete například bezlaktózové či bezlepkové potraviny.

K šesti nejznámějším a nejčastějším potravinovým alergenům patří:

  1. mléko a mléčné výrobky,

  2. lepek,

  3. ryby,

  4. arašídy či vlašské ořechy,

  5. mořské plody,

  6. sója.

Alergie na zvířata

Nebojte, nemáte alergii na svého domácího mazlíčka, ale na složky běžně se vyskytující v jeho srsti. Jedná se nejčastěji o bílkovinu ze zvířecího potu v kombinaci s chlupy. Nemusíte se hned domácího mazlíčka zbavovat, ale je nutné dodržovat několik základních hygienických pravidel. Rozhodně nepouštějte svého chlupáče do postele, vyhraďte mu konkrétní prostor v domácnosti a často pečlivě vysávejte ideálně vysavačem pro alergiky. Po každém pohlazení si umyjte ruce mýdlem a mazlíčka koupejte alespoň dvakrát týdně vhodnými prostředky na srst.

Bodnutí hmyzem

Kdo by někdy neřešil včelí nebo vosí bodnutí. Věděli jste ale, že i takové bodnutí od komára dokáže pěkně zavařit? Reakce na hmyzí bodnutí jsou různé, nejčastěji se však můžete setkat s otokem v místě vpichu, poklesem krevního tlaku, svěděním či zarudnutím kůže, dušností, vyrážkou, kašlem, pocitem závratě a točením hlavy. Prvním pomocníkem při bodnutí hmyzem je pro vás volně prodejný lék v podobě mastičky či kapek.

Léky

Příbalové letáky jakéhokoliv léku jsou samostatným literárním žánrem. Mnozí říkají, že je lepší je nečíst, jelikož se příznaky i bez požití léku u citlivých jedinců dostavují brzy po přečtení. Příbalové letáky však rozhodně čtěte, protože pár řádek vás může zachránit před nepříjemnými komplikacemi. Při užívání léku se vždy řiďte rady lékaře či lékárníka a v případě vedlejších nežádoucích účinků, ke kterým patří například otok jazyka, rtů a obličeje, vyrážka či svědění, vyhledejte neprodleně lékařskou pomoc.

Nejzajímavější alergie, o kterých jste možná ještě neslyšeli

Potenciálním alergenem může být prakticky cokoliv, kdekoliv a kdykoliv. Jestli se bojíte sníst kousek obilného chleba, pamatujte, že to může být zajímavější. Věděli jste, že je možné mít alergii na vodu, vlastní sperma či pot, vitamín C, slunce či nízké teploty?

Anafylaktický šok je život ohrožující stav. Jedná se o velmi silnou imunitní odpověď na jinak neškodný alergen. Dostavit se může jak bezprostředně po kontaktu s alergenem, tak i několik hodin poté. Identifikovat jej můžete prostřednictvím těchto příznaků: návaly tepla, svědění, dušnost, pískání v uších, otoky, nízký krevní tlak, změny srdečního rytmu, mdloby, pocity závratě, úplná ztráta vědomí. Při podezření na anafylaktický šok vždy rychle vyhledejte lékařskou pomoc.

Pyly, prach a další alergeny vám nesmí přes práh

Na alergie jděte hezky od lesa. Krom zdravého a vitamíny nadupaného jídelníčku povolejte do střehu vlastní selský rozum. Nepodceňujte slunce - každodenní dávka slunečního vitamínu D dělá zázraky. Na pyly a přecitlivělost očí vyzrajte nošením brýlí, které účinně zabraňují usazování alergenů. Dobré je skočit po návratu z venku do sprchy a alergeny ze sebe doslova spláchnout. Chcete-li udělat maximum v boji proti příznakům a projevům alergie, pořiďte si čističku vzduchu snižující množství pylu a prachu. Speciální polštáře pro alergiky vám posvětí klidný spánek, a když by bylo nejhůř, jistí to léky na alergii (např. Zodac nebo Zyrtec).  

Doporučení: Ať už vás trápí suchý dráždivý kašel, nebo naopak nepříjemnosti spojené s vlhkostí ve vašem domově, jsou pro vás zvlhčovače či odvlhčovače snadným a efektivním řešením.

Čistý a svěží vzduch i ve městě   Jak vybrat čističku vzduchu a zvlhčovač?   Jak vybrat odvlhčovač vzduchu?

Přírodní léčitelé v boji proti alergiím

Alergie neznají bratra a utočí na všechny bez rozdílu věku či pohlaví. Příčinu stále narůstajícího počtu alergiků hledejte v nezdravém životním stylu plném stresu, toxinů i zhoršujícího se životního prostředí. Podpořte svůj imunitní systém v boji se sezónními alergiemi a nejen s nimi. Kde jinde hledat první pomoc než v moudré přírodě. 

  • Nadějnou látkou v boji proti alergickým reakcím je bromelain. Tento enzym můžete doplnit jak díky doplňkům stravy, tak i konzumací ananasu. 

  • Quercetin (kvercetin) je antioxidačním a protizánětlivým želízkem v ohni. Je obsažený v bobulích, hroznech, brokolici, zeleném čaji nebo i v červeném vínu.  

  • Vitamín C je klasika. Poslouží vám jako skvělý antioxidant s protizánětlivými účinky. Pozor ale, pokud jste na vitamín C alergičtí. 

  • Pro váš zdravý imunitní systém je klíčová dobrá střevní kondice. Probiotika či fermentované potraviny typu kimchi by proto neměly chybět ve vašem jídelníčku. 

  • Medem si osladíte nejen život, ale uděláte i něco pro svůj organismus. Med má totiž blahodárné účinky na celkovou imunitu. 

Babské rady nad zlato

Běháte z jedné ordinace do druhé, po cestě vykoupíte regál s kapesníky či bezlepkovým pečivem a úleva je pro vás neznámým slovem? Vyzkoušejte osvědčené babské rady. 

  • Čistý nos, půl úspěchu. Vyrobte si domácí proplach. Do hrnečku dejte ½ lžičky sušené přesličky rolní, několik zrníček anýzu a zalijte jedním decilitrem horké vody. Po 10minutovém louhování sceďte a vychlazenou tekutinou nos propláchněte třeba pomocí injekční stříkačky. 

  • Na silnou alergickou reakci reagujte rybím olejem. Dlouhodobé užívání rybího oleje totiž prokazatelně zmírňuje příznaky alergií. Používáním tzv. dezodorizovaného rybího oleje se vyhnete i pověstnému rybímu zápachu. 

  • Ráno přivítejte s ananasem v ústech. Vychutnejte si čerstvou či sušenou variantu nebo si dejte dvě lžičky ananasové šťávy a nepříjemný knedlík v krku se dá na úprk. 

  • Dostatečná hygiena a odpočinek by měly být vaším denním chlebem. Večer si umyjte hlavu kopřivovým šamponem, ulehněte a ráno se budete na svět koukat bez oteklých očí. 

Světlem na konci tunelu je pro mnohé alergiky metoda zvaná imunoterapie odbourávající některé z příznaků i následků alergie. Imunoterapie funguje na principu očkování, kdy vám je v pravidelných dávkách podáváno určité množství alergenu. Díky očkování zvýšíte množství protilátek na konkrétní alergen a přecitlivělost buď vymizí úplně, či se výrazně sníží.

Podobné články: