Polibek pod jmelím
Jmelí je symbolem rodinného štěstí a požehnání. Podle keltské tradice vydrží dvojici, jež se pod jmelím políbí, láska až do příštích Vánoc.
Vánoční stromeček
Podle původních německých tradic se zdobily stromky v přírodě a později si lidé nosili stromy domů jako ochranu před mrtvými dušemi. Staří Slované věšeli stromečky špičkou dolů a zdobili je zejména jablky a červenými stuhami. Mrtvé duše se tak měly nasytit sladkostí ze stromečku již před vstupem do domu, díky čemuž v domě nikomu neublížily, a zároveň toto umístění šetřilo místo v obvykle malé světnici.
Vánočka
Svým tvarem připomíná Ježíška zavinutého v peřince. Tradičně se plete z 9 pramenů – 4 spodní symbolizují živly (oheň, voda, vzduch, zem), 3 prameny uprostřed představují rozum, cit a vůli, zatímco 2 vrchní prameny jsou zástupci lásky a vědění. Na vánočním stole nemohla chybět, přičemž kousek se dal zvířatům (aby je chránila před zlými silami), pár drobků se hodilo do studny (aby nevyschla) a zbytky byly ponechány duším zesnulých, jež o Štědrém večeru podle pověr navštěvovaly své blízké.
Recept na nejlepší domácí vánočku a tipy na její zaplétání